Svědek v kauze CASA ukázal na exnáměstka MO Bartáka. A začaly mu problémy

V kauze nákupu letadel CASA promluvil jeden ze svědků, expert na vojenskou techniku, podplukovník Karel Daňhel. Právě on zpracovával posudek, který pořízení letounů nedoporučil. Podle něj měl na nákup tlačit tehdejší náměstek resortu obrany Martin Barták. Ten to ale odmítá. Daňhela teď hlídá ochranka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr obrany Martin Barták. | Foto: Tomáš Adamec

Exnáměstek ministerstva obrany Martin Barták prý naléhal na to, aby nevyhovující tvrzení z posudku vyjmuli.

„Přišlo nám vyjádření prvního náměstka pana doktora Bartáka, kde nás upozornil, že tam byla tendenční tvrzení, jako rozhodnutí vrcholného managementu ministerstva obrany, toto bylo nařízeno vyškrtnout a přepracovat. Nicméně já jsem toto odmítl přepracovat a přepracoval to někdo jiný,“ řekl Daňhel Radiožurnálu.

Letouny CASA podle něj nesplňovaly požadavky armády a byly nevyhovující.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pozadí nákupu letadel CASA mluvil svědek podplukovník a pilot Karel Daňhel v Odpoledním Radiožurnálu

„V závěru expertízního posouzení bylo konstatováno, že letouny CASA nesplňují požadavky v doletu a přepravní kapacitě, a že bude nutné doplnit tyto letouny dalšími dvěma letouny vyšší kategorie. To bylo doporučení, které jsme odeslali na ministerstvo obrany,“ uvedl Daňhel.

Martin Barták zaslal prohlášení, ve kterém nátlak odmítá a Daňhela označuje za nevěrohodný zdroj.

Daňhel přišel o bezpečnostní prověrku

Podplukovník Karel Daňhel zároveň tvrdí, že kvůli svému svědectví na policii přišel o bezpečnostní prověrku a má zákaz létat. Mira Třebická z generálního štábu potvrdila, že mu hrozí postavení mimo službu.

„Podplukovník Daňhel se jako odborník osvědčil, nicméně se vyskytly jakési problémy s jeho bezpečnostní prověrkou. V tuto chvíli je podplukovník Daňhel v takzvané dispozici a čeká se na vyjádření NBÚ k jeho odvolání,“ řekla Třebická Radiožurnálu.

ČSSD: Kvůli kauze CASA by měl odstoupit ministr financí Kalousek

Číst článek

„Jsou zde určité nestandardní postupy, které byly vytvořeny vůči mojí osobě. A v tuto chvíli jsem požádal o ochranu a jsou lidé, kteří mi tuto ochranu poskytli,“ říká k tomu Karel Daňhel.

V kauze nákupu letadel CASA chce policie stíhat tehdejší ministryni obrany a nynější místopředsedkyni sněmovny Vlastu Parkanovou z TOP 09. Důvodem je to, že nenechala zpracovat posudek na cenu letounů. Při nákupu tak údajně vznikla škoda 658 milionů korun.

Tereza Bartůňková, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme