Svědkové mluvili s hercem Třískou před pádem: 'Vypadal, že opravdu ví, co dělá. Usmíval se.'

Jako nešťastnou náhodu šetří pražská policie smrt herce Jana Třísky. Osmdesátiletý umělec spadl v sobotu odpoledne z Karlova mostu do Vltavy. Oživovali ho lidé z projíždějící výletní lodi. Jan Tříska na následky vážných zranění zemřel v noci na pondělí v nemocnici. Radiožurnál zaznamenal výpovědi několika svědků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Tříska, Horšovský Týn, 5.11.2012 | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Usmíval se, nevypadal naštvaně ani zmateně. Vypadal, že opravdu ví, co dělá. Zeptala jsem se, jestli je všechno v pořádku, a on říkal, že ano. Taky jsme se ptala, jestli by nebylo lepší, kdyby si dal nohy na druhou stranu, načež odpověděl, že takhle je mu tam dobře a všechno je v pohodě,“ říká svědkyně Jitka Nováková z Vysočiny pro Radiožurnál. Potkala herce v sobotu odpoledne.  

Smrt herce Třísky byla nešťastná náhoda, oznámila policie. Vyzývá svědky s fotkami, aby se přihlásili

Číst článek

Seděl podle ní zhruba uprostřed na kamenném zábradlí a jeho nohy směřovaly k řece. Podle její výpovědi jí dvakrát odpověděl, že je v pořádku a že se cítí dobře.

Podobně mluví i ochranka, která spadá pod Sdružení výtvarníků Karlova mostu a hlídá na něm památky hlavně před vandaly. Roman Kotrč ze sdružení říká, že Jan Tříska vylezl přímo na jednu ze soch. „Byl vylezlý nahoře na soklu sochy, tam k němu přišla služba a vyzvala ho, ať sleze dolů. Pán se omluvil a slezl ze sochy. Působil úplně normálně. Na tomto základě šla služba dál.“

Jak došlo k pádu z mostu, zatím není jasné. Pražská policie teď vyzývá svědky, aby se přihlásili na linku 158. Vítá i videozáznamy nebo fotky. Smrt zatím šetří jako nešťastnou náhodu.

„V tuto chvíli nemůžeme říci jakýkoliv jednoznačný závěr. Celá událost je v prošetřování, nicméně dosud zjištěné skutečnosti vypovídají o tom, že se spíše jednalo o nešťastnou náhodu než cílené jednání osmdesátiletého muže,“ říká mluvčí pražských policistů Tomáš Hulan.

Herce podle serveru Blesk.cz vytáhli z řeky dva polští turisté, kteří pracují jako důlní záchranáři v jihopolském Rybniku a v sobotu si dopřáli výletní plavbu po Vltavě. Když chtěli skočit do vody, posádka lodi je prý chtěla zadržet, že je to příliš nebezpečené. Nakonec se obrátili na kapitána. Ten podle nich mlčel, což si vyložili jako souhlas, a tak skočili. Muže pak na palubě asi 15 minut resuscitovali.

"Jeden z nás mu dával masáž srdce, druhý umělé dýchání. Pak mu naskočilo srdce, obrátili jsme ho na bok, aby se mu lépe dýchalo," řekli deníku Blesk.

V 70. letech se Jan Tříska objevil ve filmu Na samotě u lesa. Pak emigroval do Spojených států. Se Zdeňkem Svěrákem se opět sešli po revoluci na natáčení legendární Obecné školy. Jan Tříska se chystal točit další film, kde měl mít hlavní roli. Podle režiséra Jiřího Mádla měl před natáčením každého nového snímku rituál – navštívit Karlův most.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme