Svědkyně v Bartákově případu dostala nabídku změnit za peníze výpověď

Soud s lékařem Jaroslavem Bartákem pokračuje druhým dnem, který přinesl závažné informace o nátlaku na svědky. Jedné z žen přišla nabídka, aby za finanční úplatu změnila výpověď. Obžaloba viní Bartáka ze sexuálního násilí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékař Jaroslav Barták u Městského soudu v Praze. 5. září 2012 | Zdroj: ČTK

Dnes 23letá dívka, kterou se měl Barták předloni pokusit znásilnit přímo ve své ordinaci, žije v Austrálii. Se soudem ale komunikuje elektronickou poštou.

Poslala omluvu, že se nebude moci zúčastnit pondělního výslechu, a připojila k tomu i e-mail s neupřesněnou finanční nabídkou s tím, že ví, kdo jí ho poslal. Identitu této osoby ale soudce zatím neprozradil.

To ale nebylo jediné pozdvižení v soudní síni. Ač nikým nepředvoláván, svědčit přišel Bartákův bývalý pacient. Řekl, že se u něho léčil 10 let, že mu pomohl s křečovými žilami a že neslyšel, že by svým sestrám v ordinaci nějak ubližoval. „Já jsem byl s panem doktorem spokojený a rozhodl jsem se, že to veřejně u soudu řeknu,“ prohlásil pacient.

Přehrát

00:00 / 00:00

Průběh soudu s lékařem Jaroslavem Bartákem sledoval redaktor Martin Drtina

Starší pán měl potíže se sluchem. Když se ho proto zmocněnec poškozených zeptal, jestli by agresivitu Bartáka vůči ženám vůbec mohl slyšet, bezelstně odpověděl, že ne.

Barták na otázku, jestli mu toto svědectví mohlo pomoci, při odvádění eskortou odpověděl stručně: „Každý svědek je dobrý.“

Dnešek byl u soudu věnován výslechům žen, které měl Barták sexuálně napadat. Původně měly vypovídat dvě svědkyně.

Bývalá Bartákova asistentka je ale psychicky v tak špatném stavu, že nemohla být vyslechnuta ani přes videokonferenci. Svědectví podala alespoň její matka, kterou Barták navštívil v zaměstnání a měl jí vyhrožovat.

Zákon se situací, kdy svědek není schopen vypovídat, počítá. „Trestní řád na ni pamatuje. V případě, že bude znalecky doloženo, že poškozené nejsou schopny podat svědeckou výpověď v jednací síni, pak lze jejich výpověď z přípravného řízení přečíst,“ vysvětlila státní zástupkyně.

Barták jako taktiku obhajoby zvolil zpochybňování nepodstatných detailů. Řeší například, jestli poškozeným vyhrožoval Ukrajinci nebo jinou likvidací jejich podniku. Proces pokračuje i zítra, kdy by měly vypovídat další dvě Bartákovy bývalé asistentky.

Martin Drtina, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme