Švédové požádali českou policii o spolupráci při vyšetřování možné korupce při nákupu gripenů

Protikorupční policie obnovila vyšetřování možného uplácení při plánovaném nákupu švédských stíhaček Gripen. Útvar odhalování korupce a finanční kriminality požádali o spolupráci švédští policisté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saab J-39 Gripen na letišti | Foto: SAAB-BAE Systems

Švédská televize dnes zveřejní další díl reportáže o nevyjasněných platbách a podezření z uplácení. A to jak při původním jednání o prodeji 24 stíhaček do Česka, tak při následném pronájmu čtrnácti těchto strojů české armádě.

Podle dnešní Mladé fronty Dnes exministr zahraničí Jan Kavan švédským reportérům řekl, že to, že v souvislosti s gripeny docházelo k předávání peněz, bylo v parlamentu docela dobře známým tajemstvím sdíleným velkým počtem lidí. Podle Kavana se uplácení týkalo jak sociálních demokratů, kteří tehdy vládli, tak ODS a lidovců.

Výroky Kavana zachytili švédští novináři skrytou kamerou. Tvrdili na schůzce s českým politikem, že jsou bezpečnostní agenti a chtějí zjistit rozsah možné korupce v případu. Kavan teď tvrdí, že jim řekl pouze kuloárové spekulace a "drby". Jeho slova prý byla vytržena z kontextu. Považuje také chování novinářů za neetické, stěžoval si na ně u vedení švédské televize a podal na ně trestní oznámení.

Česká policie se k celé kauze vrací po pěti letech. Podle ředitelky Transparency International Adriany Krnáčové není po tak dlouhé době jednoduché cokoli prokázat. "Na druhé straně tím, že jsou zapojeni a že je to mezinárodní přesah, tak je tomu dávána větší vážnost, takže se tomu věnuje větší pozornost," dodala ředitelka.

Lenka Šumová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme