Švédsko urychlí rozšiřování EU

Ministr zahraničí Jan Kavan jednal se svou švédskou kolegyní Annou Lindhovou. Ta prohlásila, že se Švédsko pokusí v prvním pololetí příštího roku, kdy bude předsedat Evropské unii, nejenom otevřít, ale i uzavřít co největší počet kapitol procesu rozšiřování unie. „Nijak neskrývám očekávání pokroku v rozšíření unie,“ řekl ministr Kavan.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle Kavana zpomalila vstupní proces za nynějšího předsednictví Francie pochopitelná snaha této země o dokončení institucionální reformy EU. „Švédové diskusi urychlí, přičemž jejich interpretace strategie rozšíření je shodná s naší,“ uvedl. Česká republika se domnívá, že nejlépe připravené země mohou otevřít i jiné kapitoly dříve a nenechávat je na pozdější dobu. Lindhová se také zajímala o oblasti, v nichž unie Českou republiku kritizovala v nedávno zveřejněné hodnotící zprávě. ČR uznává objektivní kritiku v oblasti státní služby, vzdělávání státních úředníků, boje proti korupci nebo zpomalení reformy v soudnictví. Kavan však nepřijímá ekonomickéhodnocení, které označil jako nešikovnou formulaci, které neodpovídá faktům.

Český ministr zahraničí odmítá „velký třesk“, podle něhož by mělo do EU vstoupit ke konci roku 2005 všech deset kandidátských zemí najednou. „Pokud se uplatní scénář vstupu menšího počtu zemí během roku 2003, nemám obavu, že mezi nimi nebude ČR,“ doplnil Kavan.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme