Švédský pivovar stahuje pivo Staropramen. Prý obsahuje čistidla

Pivovar Carlsberg stahuje z oběhu ve Švédsku české pivo Staropramen. Podle švédské veřejnoprávní televize (SvT) začali po požití piva dva lidé krvácet z úst. Rozbor pak ve dvou sudech objevil vysokou koncentraci čisticích prostředků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pivo | Foto: Licence GNU, Tomasz Sienicki

Zastavený prodej se podle SvT vztahuje na celkem 4624 sudů piva české značky. Jde o třicetilitrové sudy importované přímo z pražského pivovaru.

Podle večerníku Aftonbladet bylo závadné pivo objeveno na západě Švédska.

„Zástupce distributora se o tom nějak dozvěděl, zavolal do jedné z restaurací, která je v nespecifikovaném městě v západním Švédsku, a upozornil tamní personál. Takže zřejmě to byl konkrétní tip na velmi konkrétní sudy. Distributor a jeden zástupce restaurace se potom piva napili,“ přiblížil spolupracovník Českého rozhlasu ve Švédsku Tomáš Sniegoň.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pivovar Carlsberg stahuje z oběhu ve Švédsku české pivo Staropramen. Více informací má spolupracovník Českého rozhlasu Tomáš Sniegoň

Postiženým po konzumaci naskočily v ústech puchýře, které později začaly krvácet.

Do oběhu se ale závadná várka naštěstí nedostala. Není známo, jak a kde se mohlo čistidlo do piva přimíchat.

„Pečlivě prověřujeme jak český pivovar, tak i sudy dodané do Švédska, ale jiné případy zatím nebyly zjištěny,“ uvedl pro SvT k případu mluvčí pivovaru Carlsberg Henric Byström. Veškerý prodej byl podle něj z preventivních důvodů zastaven do vyšetření případu.

Podle Byströmova vyjádření pro agenturu AFP se jedná výhradně o sudy prodané barům a restauracím, a nikoli o lahvové pivo. Zastavení čepování se dotklo celkem 680 restaurací.

V Česku prý nebezpečí nehrozí

Mluvčí Pivovarů Staropramen Pavel Barvík Českému rozhlasu řekl, že je to ojedinělý případ a piva prodávaného v Česku se problém netýká.

„Společnost Molson Coors a její distributor ve Švédsku – společnost Carlsberg – iniciovali okamžité stažení sudového piva Staropramen, konkrétně šarže stočené 31. srpna 2015 s trvanlivostí do 28. března 2016,“ uvedl mluvčí.

„Kontaktováni byli všichni zákazníci, ke kterým se výše zmíněná šarže mohla dostat. Nemáme žádné potvrzené zprávy o tom, že by bylo poškozeno zdraví některého ze spotřebitelů,“ dodal mluvčí Pivovarů Staropramen.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme