Svět se zaplavenými Čechami soucítí

Do Čech míří desítky záchranářů z celé Evropy. Přivážejí s sebou také techniku na odčerpávání a vysoušení vody. V Praze už například působí jednotky z Francie, Belgie, Dánska a Řecka. Na čtyři desítky hasičů také z jihopolského Slezska vyjely na pomoc zaplaveným oblastem v České republice. V jejich vybavení jsou vodní pumpy a další zařízení k likvidaci následků povodní. Na výjezd do Česka je připraveno na 120 polských záchranářů. Pomoc nabídla také polská armáda, a to při výstavbě provizorních pontonových mostů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vykládání humanitární pomoci | Foto: Jan Rosenauer

Podle Mileny Bohuslavské z krizového štábu Generálního ředitelství hasičského záchranného sboru se podmínky pomoci v rizových oblastech stále mění. "V současné době dochází k určitým přesunům, protože řecká jednotka vlastně byla směrovaná na čerpání v jižních Čechách, tam už ty čerpací práce pomalu končí, takže oni se v současné době přesouvají taky o Prahy a budou pravděpodobně nasazeni opět na čeprání někde ve větší Praze, asi ve Velké Chuchli."

Na pražském ruzyňském letišti stále přistávají letadla se zahraniční humanitární pomocí. Dnes to byli hlavně Francouzi a Italové, kteří poslali na 370 vysoušečů a 85 čerpadel. Samotná Itálie dnes poslala dvě letadla s čerpadly a vysoušeči. Předtím přiletěla zásilka z Francie. "To už byla třetí zásilka francouzské pomoci. Včera a dnes to byla čerpadla, které jsou průběžně distribuovány do Středočeského kraje a pro hlavní město Praha a jsou okamžitě nasazovány. Kromě toho už v pátek humanitární pomoc: tři tuny dek, které byly převezeny přes naše sklady v Jílovém a distribuovány do ubytovacích středisek, evakuačních center."

Technika míří okamžitě do Vlastislavy, Jílového u Prahy a Zbudic. "Odtamtud budou distribuovány podle potřeby do Středočeského kraje, do Prahy a případně do dalších zasažených území." Večer přijedou do Prahy němečtí hasiči, ke kterým se zítra přidají Finové. Do Ústí nad Labem zítra dorazí profesionální záchranáři z Polska. V těchto chvílích k našim hranicím míří také Slovinci, Chorvaté a Američané.

Na Ústecko dnes přijede kamion s humanitární pomocí ze Švédska. Mluvčí Krajského úřadu v Ústí nad Labem Romana Konečná upozornila, že v regionu chybí balená pitná voda. "Dnes se objevil jeden aktuální požadavek na Litoměřicku, které bojuje s velkou vodou a jsou tam velká místa zatopená vodou, zda-li bychom mohli zajistit balenou pitnou vodu, protože samozřejmě s tou čistou pitnou vodou se už rýsují první problémy a ty problémy ještě narostou. Takže v tomto okamžiku vyzýváme všechny, pokud mohou pomoci s balenou pitnou vodou, igelitovými pytli, hygienickými potřebami, aby je směrovali na Litoměřicko."

Markéta Kaclová, Marek Janáč, Eva Holá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme