Svět si v neděli připomene oběti dopravních nehod. V ČR jejich počet klesá

Světový den obětí dopravních nehod se vyhlašuje od roku 1993. Letos připadl na následující neděli 17. listopadu. Za uplynulých dvacet let u nás při nehodách zemřelo přes 25 tisíc lidí. To je, jako kdybyste z mapy vymazali takové město, jako je například Břeclav, Český Těšín nebo Strakonice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nehoda nárazem do stromu | Foto: Transhospital

Na silnicích celého světa každoročně zemře jeden a čtvrt milionů lidí a dalších 50 milionů je zraněno. „Celosvětové škody z titulu dopravních nehod přesahují 500 miliard dolarů. To je třicet rozpočtů České republiky,“ přibližuje rozsah následků světových dopravních nehod Roman Budský z BESIPu.

U nás dlouhodobě těch nejtragičtějších nehod ubývá a podle šéfa dopravní policie Tomáše Lercha je tomu tak i letos:

„Pokud porovnáme předběžný počet usmrcených za uplynulé období, jedná se o pokles o 90. Jenom za měsíc listopad jsme do současné doby zaznamenali 25 usmrcených, což je pokles o šest,“ uvádí Lerch. Přitom ještě před deseti lety byl počet obětí nehod u nás dvojnásobný.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Světovém dni obětí dopravních nehod mluvil Petr Jansa z motoristické redakce

„Nejtragičtějším dnem, který jsme zaznamenali v letošním roce, byl 19. červenec a bohužel 1. říjen, kdy jsme shodně zaznamenali sedm usmrcených. Dále potom byly dva dny, kdy jsme zaznamenali šest usmrcených.“

„Naopak pozitivní je, že jsme zaznamenali celkem 71 dní, kdy na našich komunikacích nebyl usmrcen nikdo,“ doplňuje statistiku šéf dopravní policie.

Nehledě na klesající statistiky, za každou tragickou nehodou je příběh postižené rodiny. I proto bylo v roce 2006 založeno České sdružení obětí dopravních nehod, které připravuje každoročně vzpomínkové akce:

„Myšlenkou těchto akcí je především snaha připomenout celé společnosti, že existuje skupina lidí, kteří při dopravních nehodách přišli o své blízké,“ vysvětluje zakladatel sdružení Stanislav Vondruška. Snahou je také působit na veřejnost tak, aby usmrcených na českých silnicích dál ubývalo.

„U památníku, který zbudovalo České sdružení obětí dopravních nehod v roce 2006, bude v neděli v 11 hodin pravidelný pietní akt spojený s účastí představitelů BESIPu, policie a tak dále,“ přibližuje Stanislav Vondruška tradiční akci v rámci Světového dne obětí nehod.

Památník najdete na odpočívadle na nultém kilometru dálnice D1 ve směru z Prahy. V neděli pak proběhnou i vzpomínkové bohoslužby, a to v kostele sv. Kateřiny Alexandrijské v Klimkovicích v půl desáté a ve tři hodiny odpoledne v dálniční kapli ve Šlovicích u Plzně na dálnici D5 nebo také v kostele sv. Prokopa v Letovicích.

Petr Jansa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme