Světelné znečištění škodí zdraví. Noční svícení možná omezí i Česko

Evropu trápí světelné znečištění - některé země už kvůli tomu začaly přijímat zákonná opatření. Jednou z nich může být i Česko. Ministerská pracovní skupina chce v únoru nové vládě předložit materiál, ve kterém doporučí kroky nutné k omezení nočního svícení.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na snímku NASA je vidět, jak v noci „svítí“ planeta Země.

Na snímku NASA je vidět, jak v noci „svítí“ planeta Země. | Foto: NASA | Zdroj: Fotobanka Unsplash

K tomu by bylo potřeba novelizovat mimo jiné stavební zákon nebo ten o ochraně ovzduší.

„Lampy pouličního osvětlení by neměly svítit do stran a nahoru, je potřeba také v maximální míře eliminovat modrou složku světla,“ objasnil vysvětlil náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž.

Právě tato složka světla je zdraví škodlivá. Ministerstvo zdravotnictví ale legislativu měnit nechce a radši by šlo cestou osvěty, říká vedoucí odboru hygieny Ivo Veselý.

Snímek NASA, který ukazuje, jak „svítí“ Spojené státy americké v noci. | Foto: NASA | Zdroj: Fotobanka Unsplash

„Vypěstovat si návyk chodit spát a vstávat každý den v přibližně stejném čase a neprodlužovat uměle bdění,“ doporučil Veselý.

Světlo v noci - a to i v malém množství - brání tvorbě melatoninu v těle. Hormon je přitom podle výzkumů prevencí proti rakovině.

Janetta Němcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme