Světlo pro AIDS rozsvítí budovy na červeno. Chce upozornit na závažnou nemoc

Praha, Ústí nad Labem, Chomutov, Ostrava nebo Plzeň - tato města se připojují k mezinárodní akci Světlo pro AIDS. Deset budov se tak večer rozzáří červeným světlem. Akce chce upozornit na problém nemoci AIDS a zvýšit důraz na prevenci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Červená stužka, symbol boje proti AIDS | Foto: licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported, Andy McCarthy UK

„V Praze se červeně rozsvítí Žižkovská televizní věž, hudební divadlo společně s vedlejší administrativní budovou v Karlíně,“ popsal ředitel Domu světla Jiří Pavlát, kde bude červené světlo svítit v Praze.

„Dále to bude v Ostravě radniční věž magistrátu, v Ústí nad Labem budova Severočeského divadla, v Plzni budova Nového divadla, v Chomutově historický objekt městské věže a historická budova střední zdravotnické školy,“ doplnil Pavlát.

Přehrát

00:00 / 00:00

Světlo pro AIDS rozsvítí budovy na červeno. Chce upozornit na závažnou nemoc. Téma pro Pavlu Firbacherovou

Ten také upozornil, že v Česku přibývá HIV pozitivních lidí:

„Česká republika na tom není v porovnání se světem vůbec špatně. Nicméně ročně je to zhruba 250 případů. Letos už jich je 68 ke konci března a ten trend je vzrůstající.“

Symbolem boje proti AIDS je červená stužka, proto budovy svítí právě červeně. Cílem této kampaně je připomenout si a vzpomenout si na lidi, kteří na nemoc zemřeli.

Poprvé se uskutečnila v roce 1983, kdy ještě nebyla známa příčina nemoci. Letošní ročník je 32. V Česku onemocnilo virem HIV od roku 1985 přes 2400 lidí.

Česko se letos připojí k mezinárodní akci podruhé. Po světě se Světla pro AIDS zúčastní třeba Spojené státy, Libanon nebo Indie. Významné domy a památky se halí do červena už od roku 1983.

Pavla Firbacherová, Michaela Široká Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme