Světový den autismu má upozornit na tuto poruchu

Cílem světového dne autismu je přitáhnout k této poruše postihující desítky miliónů lidí celosvětovou pozornost. Autismus je porucha, která patří k nejzávažnějším v dětském mentálním vývoji. Podle odhadů žije v České republice s tímto handicapem 45 až 90 tisíc lidí. Jen u zlomku z nich je ale podle odborníků tato porucha správně diagnostikována.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

smutné dítě | Foto: Fotobanka stock.xchng

Dvě stě budov po celém světě se dnes v noci rozsvítilo modrým světlem. Ke kampani Light it up blue se přidala i Česká republika, i když bohužel jen v malém měřítku.

„Kampaň Light it up blue začala v USA a ČR se letos připojuje úplně poprvé rozsvícením kopule banky LBBW na Václavském náměstí,“ říká Simona Votyová z Asociace pomáhající lidem s autismem Apla.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech autistů natočil pro Ranní Radiožurnál reportáž Zbyněk Zykmund.

Kampaň má zvýšit informovanost lidí o autismu. Ředitelka Asociace Apla Magdalena Čáslavská upozorňuje, že i u nás se rodiče dětí s autismem často potýkají s nepochopením okolí.

„Vidím, že je na ulici oslovují, že mají nevychované děti, že by je seřezali, ať si je srovnají. Pro rodiče je to hodně těžká situace a velmi často zpřetrhají i veškeré společenské kontakty. Protože se prostě stydí za to, jak se jejich dítě chová a to porozumění tam chybí,“ uvedla.

Autismem trpí každé stodesáté dítě

Každé stodesáté dítě má nějakou formu autismu. Podle odhadů u nás s tímto handicapem žije 45 až 90 tisíc lidí. Lidé s autismem se potýkají s problémy, které se dají podle Magdaleny Čáslavské rozdělit do tří oblastí.

„Jednak je to problém v komunikaci, rodiče často udávají opožděný vývoj řeči nebo dítě nemluví ještě ve dvou, ve třech letech. Pak jsou to problémy s představivostí, dítě a poté i dospělý člověk neumí vhodně plánovat svůj volný čas, děti neumí používat hračky. Třetí a vážnou oblastí jsou problémy v navazování sociálních vztahů,“ vysvětlila.

Na svoje problémy s autismem v dětských letech, když sledoval televizní pohádky, vzpomíná Pavel Hlušička: „Když pohádka skončila, nedokázal jsem vstoupit zpět do reality. Zatímco ostatní děti třeba vypnuly televizi a šly hrát fotbal, já jsem upadl do šílených depresí. Neuměl jsem se vyrovnat s tím, že pohádka skončila. Nevěděl jsem co to znamená, proč je mi tak špatně.“

Příčina autismu je neznámá, jeho diagnostika je velmi obtížná a trvá dlouhou dobu.

Katka Brezovská, Zbyněk Zykmund Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme