Světový den dárců krve má přilákat nové dárce. V Česku jich tisíce chybí

Světový den dárců krve má upozornit na nedostatek dárců. Starší lidé už do transfúzních stanic přestávají chodit a mladých dárců je stále málo. Výsledkem tak může být nedostatek krve v některých nemocnicích. Přesně před 10 lety byl poprvé vyhlášen Světový den dárců krve. Připadá na 14. června, tedy na den, kdy se narodil lékař Karl Landsteiner, objevitel RH faktoru. Například to, jaký máte RH faktor, můžete zjistit na transfúzní stanici, když půjdete darovat krev třeba s Českým rozhlasem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Štěpán Pokorný Daruje krev s Českým rozhlasem

Štěpán Pokorný Daruje krev s Českým rozhlasem | Foto: Jan Němeček | Zdroj: Český rozhlas

„Křeslo je příjemné, je tady příjemná atmosféra, super sestřičky. Paní doktorka byla naprosto úžasná, uklidnila mě a uklidní i všechny, kdo půjdou darovat,“ popsal Štěpán Pokorný před tím, než daroval krev.

Takhle láká moderátor Českého rozhlasu do transfúzních stanic nové dárce krve. Už dva tisíce lidí se zaregistrovalo na webu darujkrev.rozhlas.cz. Tam si mohou vybrat i nejbližší místo pro svůj první odběr.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dárců krve v Česku stále ubývá. Světový den dárců krve má přilákat nové zájemce. Darovat mohou třeba s Českým rozhlasem

„My jsme za to rádi, protože v tom projektu je zapojeno 95 transfúzních stanic nebo pracovišť v České republice,“ řekl manažer Českého rozhlasu Jiří Jeřábek.

Podle Českého červeného kříže chybí asi 150 tisíc dárců krve. „V současné době je evidováno v nemocničních transfúzních zařízeních kolem 270 tisíc dárců krve. Pro doporučení Světové zdravotnické organizace by tento počet měl být vyšší kolem pěti procent, což znamená, že takových 200 tisíc dárců by ještě mohlo přibýt,“ vysvětlil prezident Českého červeného kříže Marek Jukl.

Popsal také, jak ve světě berou mladí lidé dárcovství jako výzvu. „Teď myslím třeba Spojené státy americké. Tam je to chápáno jako něco, čím by měl člověk začít svůj dospělý život,“ řekl Jukl.

Děkovná SMS nebo den volna

Ve Švédsku zase dárci krve dostávají sms, když jejich krev někomu zachrání život. V Česku by to ale podle primáře transfúzního oddělení Thomayerovi nemocnice Petra Turka naráželo na technické problémy.

„V České republice se krev z jedné transfúzní stanice přesune do jiné nemocnice, a pak by byl asi trošku technický problém toho dárce vyhledat a informovat,“ uvedl Turek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Švédsku dostanou dárci krve SMS zprávu o tom, že právě jejich krev pomohla nějakému pacientovi. Více od Tomáše Sniegoně

Lidé, kteří v Česku darují krev, mají nárok na den volna. To všechny evropské země neumožňují.

„Řada západních zemí nám závidí ten den volna. Protože to samozřejmě umožňuje, že tam dárce přijde skutečně v tu nejvhodnější dobu, což je dopoledne. Dárce je odpočatý, předpokládáme, že se vyspal. I potom zpracování krve probíhá během běžné pracovní doby,“ vysvětlil Jukl.

Pořád je ale dost lidí, kteří chtějí pomáhat. Zlatý kříž za více než 160 odběrů jen letos dostane přes 300 dárců.

„Z toho ta první část byla předána včera v Praze,“ řekl prezident Českého červeného kříže Marek Jukl.

Dárcům krve také poděkuje Český rozhlas koncertem na Staroměstském náměstí v Praze, který příští neděli symbolicky ukončí akci Daruj krev s Českým rozhlasem.

Iveta Záleská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme