Světový den hepatitidy má zvýšit povědomí lidí o nemoci

Dnešní Světový den hepatitidy má zvýšit povědomí lidí o nemoci, která se často nepřesně označuje jako žloutenka. Nebezpečná je zejména chronická virová hepatitida typu C, při které může dojít i k transplantaci jater.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování

Očkování | Foto: Tomáš Adamec

Transplantaci jater musel podstoupit i Martin, u kterého se nikdy nepodařilo zjistit, jak se nakazil. S nemocí bojuje více než tři roky.

„Jednou jsem se v noci probudil a zvracel jsem krev. Druhý den jsem odešel k doktorům a tam mě rovnou odvezli do nemocnice. Pak se postupně zjistilo, že je to na základě žloutenky typu C,“ říká Martin.

Se svou nemocí se Martin neskrýval: „Já jsem psycholog, a když jsem to řekl kolegům, tak jim úplně zatrnulo. Začali se ptát, zda to nemohli dostat. Po čase se začali omlouvat, že takhle reagovali. Je ale fakt, že člověk to vnímá, a když já jsem se to poprvé dozvěděl, měl jsem problém o tom mluvit, říkat to lidem. Postupně si dávám pozor.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o hepatitidě natáčela redaktorka ČRo Andrea Skalická

Po transplantaci jater bere Martin dlouhodobě léky. Nemoc se mu totiž vrátila. Podle doktora Jana Šperla má ale velkou naději na vyléčení:

„Je to vysoce pravděpodobné, že bude vyléčen. Ten, o kom mluvíme, že je vyléčen, tak skutečně úplně vyloučil virus z organismu.“

Hepatitida typu C se přenáší kontaktem s nakaženou krví. Nejčastěji nemocí trpí bývalí nebo současní intravenózní uživatelé drog, lidé, kteří mají piercing nebo za sebou mají sexuální promiskuitu.

"Postupně ubývá lidí, kteří mohli hepatitidu získat transfuzí. V době, kdy se ještě netestovali na hepatitidu typu C, to znamená před rokem 1993," vysvětluje Šperl.

Důležité je přijít k lékaři včas

Aby se podařilo hepatitidu typu C vyléčit, je důležité přijít k lékaři včas. Když člověk zežloutne, je jedinou možnou léčbou už zmíněná transplantace jater.

„To je opravdu příznak velmi pozdní, který by neměl vůbec nastat. Měli bychom to poznat dříve, na základě vyšetření, přímo zaměřeného na hepatitidu C. Nedá se to v řadě případů poznat na základě vyšetření jaterních testů. Ty mohou být v mnohaletém průběhu i normální. Stejně tak se to nedá poznat z příznaků pacienta, které buď nejsou žádné mnoho let nebo jsou velmi nespecifické typu únavy a nechutenství,“ vysvětluje Šperl.

Hepatitida typu C se dosud léčila kombinací dvou typů léků, ty ale pomáhaly jen asi 60 procentům pacientů. Teď ale přišla nová naděje.

„Na trh přicházejí dva nové léky, kterým říkáme přímo působící antivirotika. Jsou to tablety, které se k předchozím lékům přidávají a ta účinnost léčby se u pacientů dosud neléčených v některých případech zvyšuje až na 90 procent. Léky mají určité nežádoucí účinky, na které si většina lidí zvykne. Sami pacienti to líčí tak, že musí zatnout zuby,“ uzavírá Jan Šperl z České hepatologické společnosti.

Andrea Skalická Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme