Svíčky před ambasádou, Petřín v barvách Německa. Češi kondolují Berlínu

Svíčky a květiny pokládají lidé před pražským sídlem německého velvyslanectví. Petřínská rozhledna svítí v barvách německé trikolory. Češi tak vyjadřují solidaritu po pondělním útoku v Berlíně. Řidič nákladního vozu tam najel do davu lidí na vánočním trhu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petřínská rozhledna září v barvách německé trikolory. | Zdroj: ČTK

Prezident Miloš Zeman v úterý kondoloval německému prezidentu Joachimu Gauckovi kvůli pondělnímu útoku v Berlíně. Zprávu o teroristickém útoku podle svých slov přijal s hlubokým zármutkem a mimořádným rozhořčením, sdělil jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

"Hluboce soucítím s rodinami obětí, které se v tomto adventním čase budou muset vyrovnat se ztrátou blízkého člověka nebo se strachovat o jeho život a zdraví," uvedl Zeman.

Německá ambasáda zítra vystaví v Česku kondolenční knihu. Zapsat se do ní může kdokoliv. V budově velvyslanectví bude přístupná mezi 10 a 12 a potom mezi 14 a 16 hodinou. Praha vyjádřila účast rozsvícením Petřínské rozhledny. Ta už teď nese barvy německé trikolory.

Češi zapalují u německé ambasády svíčky. | Foto: ČTK

Dvanáct mrtvých a 48 zraněných si vyžádal pondělní incident na vánočním trhu v Berlíně. Do davu tam vjel nákladní vůz. Úřady v úterý po poledni potvrdily, že nešlo o nehodu, ale o útok.

Kamion s polskou poznávací značkou vjel ve vysoké rychlosti do lidí na vánočních trzích na náměstí Breitscheidplatz v pondělí večer. Řidič po činu utekl.

Policie sice nejprve informovala, že pachatele dopadla a jde o 23letého Pákistánce Navída B., ovšem posléze byl berínskou policií propuštěn.

ČTK, Filip Titlbach Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme