Zeman přijal vůdkyni běloruské opozice. Popřál jí ‚vítězství nad posledním evropským diktátorem‘

Prezident Miloš Zeman vyjádřil představitelce běloruské opozice Svjatlaně Cichanouské osobní podporu a ocenil její odvahu. Opozici popřál vítězství v boji s posledním evropským diktátorem. Po přijetí na zámku v Lánech to na twitteru uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Cichanouskou v úterý čekají také schůzky s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a předsedy Pirátů Ivanem Bartošem a hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Vítem Rakušanem.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 13:56 8. 6. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běloruská opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská se setkala s českým prezidentem Milošem Zemanem

Běloruská opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská se setkala s českým prezidentem Milošem Zemanem | Zdroj: Twitter mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka

Zeman Cichanouské vyjádřil osobní podporu, podporu České republiky a vysoce ocenil její odvahu. „Popřál opozici vítězství v boji s posledním evropským diktátorem,“ dodal mluvčí.

Lukašenkův režim je teroristický, řekla Cichanouská. Šéf Senátu Vystrčil ji označil za prezidentku Běloruska

Číst článek

Podobně se na twitteru vyjádřila i Cichanouská. Uvedla, že ji Zeman ujistil o absolutní podpoře demokratickému hnutí v Bělorusku. Mluvili spolu také o situaci opozičního novináře Ramana Prataseviče, kterého nedávno zadrželi běloruské bezpečnostní složky po vynuceném přistání letadla Ryanair. Hovořili také o mučení v Bělorusku nebo o tom, jak podpořit běloruskou diasporu v České republice.

Cichanouská zahájila čtyřdenní návštěvu Česka v pondělí, sešla se mimo jiné s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a dalšími zástupci horní komory nebo s rektorem Univerzity Karlovy Tomášem Zimou.

V úterý se v Knihovně Václava Havla sešla s desítkou zástupců českých nevládních organizací. Diskutovala s nimi o situaci v Bělorusku a možnostech podpory těch, kdo usilují o svobodu, demokracii a lidská práva, a čelí proto pronásledování, mučení, věznění a všemožným represím, uvedla knihovna v tiskové zprávě.

Na tiskové konferenci po jednání s Vystrčilem vyzvala k tomu, aby Česko bylo důsledné v postupu proti nezákonnému a teroristickému Lukašenkovu režimu. Mělo by podle ní podpořit další sankce proti jeho činitelům i podnikům s ním spojeným. Vystrčil označil vůdkyni běloruské opozice za skutečně zvolenou prezidentku Běloruska.

V pondělí se Cichanouská setkala i s bývalou první dámou Dagmar Havlovou. Na twitteru uvedla, že mluvily o bývalém českém prezidentovi Václavu Havlovi. „Jeho poslední dopis byl poslán běloruským politickým vězňům,“ uvedla. Dodala, že se rozhodly všechny vyzvat, aby zasílali dopisy lidem vězněným běloruským režimem.

Bezpečnostní opatření

Návštěvu Cichanouské doprovázejí zpřísněná bezpečnostní opatření. I když na ni neměla automatický nárok, policie jí přidělila ochranku.

„K systému individuálních ochran se zpravidla nevyjadřujeme, nicméně můžeme potvrdit, že paní Cichanouské byla přidělena ochrana, a to na základě vyhodnocení bezpečnostních rizik,“ sdělil policejní mluvčí Ondřej Moravčík. Cichanouskou do Lán přivezla kolona za doprovodu policejních vozů.

Představitelka běloruské opozice Svjatlana Cichanouská (šedé sako). | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ve středu Cichanouská přednese projev v Senátu, setká se s předsedou sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO) i s ministrem zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD).

Cichanouská loni v srpnových prezidentských volbách kandidovala proti Lukašenkovi. Podle oficiálních výsledků získala 10,1 procenta hlasů. Mnozí se však domnívají, že ve skutečnosti dostala více hlasů než Lukašenko, který oficiálně vyhrál. Výsledky voleb neuznává mnoho států ani Evropská unie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme