Svoboda: Na místě Béma bych pozastavil své členství v ODS

Předseda pražské ODS a primátor hlavního města Bohuslav Svoboda řekl, že kdyby byl na místě bývalého primátora a nynějšího poslance Pavla Béma, pozastavil by své členství ve straně. Jeho názor podpořilo i grémium pražské ODS, oznámil novinářům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Grémium pražské ODS, Bohuslav Svoboda | Foto: Filip Jandourek

Odposlechy telefonních rozhovorů mezi bývalým primátorem Prahy Pavlem Bémem a vlivným lobbistou Romanem Janouškem byly tématem jednání vedení pražské ODS, které se dnes sešlo na magistrátu hlavního města.

Primátor a předseda pražské ODS Bohuslav Svoboda zdůraznil, že situace je nyní vážná pro celou ODS, nikoli jen pro její pražskou odnož. A proto se právě vedení pražské ODS muselo kvůli celé věci sejít. Podle primátora se musí o dění ve městě rozhodovat na magistrátu, nikoli v klubech lobbistů.

Pavel Bém složit poslanecký mandát nehodlá

Číst článek

Jak řekl, on by na místě Pavla Béma pozastavil své členství v ODS až do prošetření všech okolností, na které zveřejněné odposlechy upozorňují: „Já mohu jenom za svoji osobu konstatovat, že kdybych se dostal do situace, v jaké je Pavel Bém, své členství ve straně bych pozastavil do okamžiku objasnění všech nejasných věcí. To je mé osobní stanovisko, můj etický princip, se kterým ale vyslovilo souhlas grémium.“

Kdo odposlechy pořídil, není zcela jasné. V roce 2009 je ale získala agentura ABL, kterou tehdy vlastnil dnešní šéf poslaneckého klubu Věcí veřejných Vít Bárta. Šéf Bezpečnostní informační služby Jiří Lang bude podezření, že z BIS unikly odposlechy, tento týden vysvětlovat poslancům. Sama BIS už začala vyšetřovat, jestli skutečně nahrávky někdo vynesl. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí civilní kontrarozvědky Jan Šubrt.

Svoboda se také chce sejít s předsedou ODS a premiérem Petrem Nečasem a k tomu dojde možná ještě dnes. Chce mluvit také se samotným Pavlem Bémem. Ten by ale teď měl být mimo republiku. „ Já jsem si Pavla Béma pozval na jednání. Sdělil mi, že je na cestě do Tbilisi a že se mi ozve. V nejbližším možném okamžiku budu jednat s premiérem Nečasem. Už jsme na tom domluveni. Protože znovu říkám: to není jen problém pražské ODS, to je problém celé ODS, to je problém celého politického chápání,“ upozornil Svoboda.

Podle odposlechů Janoušek v Praze spolurozhodoval o prodeji majetku, o územním plánu či o vedení akciových společností hlavního města Prahy. Zajišťoval také někdejšímu primátoru Bémovi zahraniční cesty, schůzky s politiky nebo nákupy luxusního zboží.

Romanu Janouškovi nově hrozí za úmyslný trestný čin až deset let vězení

Číst článek

Druhý z odposlouchávaných, Janoušek, v pátek srazil svým autem ženu, která skončila s těžkým zraněním v nemocnici. Z místa nehody ujel, policisté jej ale dopadli a naměřili mu v krvi přes dvě promile alkoholu. V neděli předali lobbistovi obvinění z těžkého ublížení na zdraví a ohrožení pod vlivem návykové látky.

Milan Kopp, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme