Svoboda popírá, že by se angažoval v kauze Sání

Ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda tvrdí, že se neangažoval ve sporu o vydání katarského prince Hámida bin Abdal Sáního do vlasti. V dnešním Právu popřel slova ministra spravedlnosti Pavla Němce, podle kterého se jeho úřad začal o Sáního zajímat až na popud ministerstva zahraničí

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hámid bin Abdal Sání opouští vazební věznici | Foto: ČTK

Sání byl v Česku nepravomocně odsouzen na dva a půl roku do vězení za sex s nezletilými dívkami. Po rozhodnutí Nejvyššího soudu byl vydán ke stíhání do Kataru a včera byl ve své zemi propuštěn na kauci.

"Celý případ jsme nesledovali od počátku, začali jsme se o něj zajímat až poté, co nás oslovilo ministerstvo zahraničí. Když (Cyril Svoboda) zjistil, že se tato kauza nesetkala s aplausem u veřejnosti, ale spíše s kritikou, tak z toho vycouval," řekl Němec sobotní Mladé frontě Dnes.

"Považuji to od Pavla Němce za naprosto nefér útok. Za útok člověka, který si neví rady, jak naložit se svým postupem, a proto to hází na někoho jiného," reagoval v Právu Svoboda. Zdůraznil, že nikdy na Němce nenaléhal.

O předání Sáního do Kataru rozhodl Němec krátce po podání obžaloby, soudy ale jeho rozhodnutí neakceptovaly a Sání byl nepravomocně odsouzen ke 2,5 roku vězení. Podle obecných soudů byl Němcův postup nezákonný. Němec si stěžoval u Nejvyššího soudu, který mu dal za pravdu - trestní řád takový postup umožňuje.

Svoboda podle dnešního Práva prohlásil, že dává přednost tomu, aby se spravedlnosti učinilo zadost, to znamená, aby soud rozhodl o vině či nevině a dotyčný aby potom vykonal trest ve své domovské zemi.

Martin Hromádka, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme