Svoboda popírá, že by se angažoval v kauze Sání

Ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda tvrdí, že se neangažoval ve sporu o vydání katarského prince Hámida bin Abdal Sáního do vlasti. V dnešním Právu popřel slova ministra spravedlnosti Pavla Němce, podle kterého se jeho úřad začal o Sáního zajímat až na popud ministerstva zahraničí

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hámid bin Abdal Sání opouští vazební věznici

Hámid bin Abdal Sání opouští vazební věznici | Zdroj: ČTK

Sání byl v Česku nepravomocně odsouzen na dva a půl roku do vězení za sex s nezletilými dívkami. Po rozhodnutí Nejvyššího soudu byl vydán ke stíhání do Kataru a včera byl ve své zemi propuštěn na kauci.

"Celý případ jsme nesledovali od počátku, začali jsme se o něj zajímat až poté, co nás oslovilo ministerstvo zahraničí. Když (Cyril Svoboda) zjistil, že se tato kauza nesetkala s aplausem u veřejnosti, ale spíše s kritikou, tak z toho vycouval," řekl Němec sobotní Mladé frontě Dnes.

"Považuji to od Pavla Němce za naprosto nefér útok. Za útok člověka, který si neví rady, jak naložit se svým postupem, a proto to hází na někoho jiného," reagoval v Právu Svoboda. Zdůraznil, že nikdy na Němce nenaléhal.

O předání Sáního do Kataru rozhodl Němec krátce po podání obžaloby, soudy ale jeho rozhodnutí neakceptovaly a Sání byl nepravomocně odsouzen ke 2,5 roku vězení. Podle obecných soudů byl Němcův postup nezákonný. Němec si stěžoval u Nejvyššího soudu, který mu dal za pravdu - trestní řád takový postup umožňuje.

Svoboda podle dnešního Práva prohlásil, že dává přednost tomu, aby se spravedlnosti učinilo zadost, to znamená, aby soud rozhodl o vině či nevině a dotyčný aby potom vykonal trest ve své domovské zemi.

Martin Hromádka, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme