Svoboda popřel, že by měl zájem stát v čele sněmovny

Místopředseda KDU-ČSL Cyril Svoboda důrazně popřel, že by usiloval o místo předsedy Poslanecké sněmovny. Informaci přinesl dnešní deník Právo s odvoláním na některé politiky ČSSD. Svoboda měl za to podle deníku slíbit podporu tehdejšímu lidoveckému předsedovi Miroslavu Kalouskovi v jednání s ČSSD o nové vládě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

C. Svoboda a M. Kalousek

C. Svoboda a M. Kalousek | Zdroj: ČTK

"Jedná se o velmi dobře načasovaný výmysl s úmyslem ovlivnit mínění členské základny KDU-ČSL před dnešním zasedáním celostátní konference naší strany," řekl Svoboda na mimořádném briefingu v Černínském paláci.

Dodal, že vedení KDU-ČSL mu nikdy funkci ve vládě ani ve vedení dolní komory nenabídlo. "A už vůbec ne výměnou za jakoukoliv podporu Miroslavu Kalouskovi," prohlásil Svoboda, dlouholetý oponent bývalého předsedy lidovců.

Svoboda připomněl, že po neúspěchu KDU-ČSL v červnových volbách nebyl ve vyjednávacím týmu své strany, a rozhovorů s ODS ani ČSSD o programu nové vlády či obsazení funkcí se tedy neúčastnil. Svoboda také označil za nesmyslné spekulace, podle nichž by mohl být jedním ze dvou lidoveckých poslanců, kteří by umožnili vznik případné menšinové vlády ČSSD podporované komunisty.

Celostátní konference KDU-ČSL se schází za situace, kdy značná část členské základny žádá obměnu stranického vedení. Napjatou situaci uvnitř lidové strany vyvolalo Kalouskovo nečekané rozhodnutí vyjednávat s ČSSD o společném kabinetu, který by byl závislý na podpoře komunistů. Tehdy uvedl, že jeho postup posvětilo předsednictvo.

Svoboda řekl, že Kalousek zahájení jednání s ČSSD oznámil asi tři hodiny před předsednictvem. To ovšem podle Svobody o ničem nehlasovalo a čekalo na rozhodnutí celostátního výboru. Širší vedení KDU-ČSL poté tuto variantu odmítlo a Kalousek z čela strany odstoupil.

Nového předsedu má zvolit mimořádný sjezd. Svoboda, Kalouskův předchůdce v čele KDU-ČSL, se zatím nerozhodl, zda bude o nejvyšší stranickou funkci usilovat. Podle svých slov tak učiní po diskusi se svými stranickými kolegy. Ve straně se hovoří o tom, že o uvolněné křeslo stranického šéfa by mohl usilovat jihomoravský hejtman Stanislav Juránek nebo náměstek pardubického primátora Roman Línek, padají i jména poslankyň Michaely Šojdrové a Vlasty Parkanové a dalších.

Lucie Weissová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme