Svoboda se Snopkovou musí definitivně do vězení

Bývalý sociálnědemokratický ministr financí Ivo Svoboda si v souvislosti s krachem firmy Liberta odpyká pět let nepodmíněně. Vězení tak čeká vůbec prvního z členů polistopadových vlád. Stejný trest jako Svoboda dostala i jeho exporadkyně Barbora Snopková. Při dnešním odvolacím jednání o tom s konečnou platností rozhodl Vrchní soud v Praze. Už krajský soud je před časem uznal vinnými ze série hospodářských trestných činů v době, kdy vedli mělnickou továrnu Liberta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivo Svoboda a Barbora Snopková před soudem | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Středočeský krajský soud vyměřil v souvislosti se zkrachovalou firmou Liberta loni v březnu Ivo Svobodovi pět let vězení a jeho spolupracovnici trest o půl roku delší. Zatímco bývalý ministr měl podle soudu spáchat trestný čin podvodu a zvýhodňování věřitele, Barboru Snopkovou z porušení povinnosti v řízení o konkurzu. Oba shodně tvrdili, že jsou nevinní a jejich obhájci navrhují stažení obžaloby.

Jak řekl Radiožurnálu Ivo Svoboda, s rozsudkem nesouhlasí a začne připravovat dovolání k Nejvyššímu soudu: "Po anglicku: král je mrtev, ať žije král! Trvám na tom, že ten rozsudek je v rozporu s ústavním pořádkem České republiky. Ten argument hlavní je ten, že bylo zneužito trestního práva v situaci, kdy se zcela jednoznačně jednalo a jedná o obchodně právní záležitost, která byla obchodně právně beze zbytku vypořádána konkursním řízením," řekl Svoboda.

Proti dnešnímu rozhodnutí vrchního soudu se už nelze odvolat, možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Hana Jurášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme