Svoboda: Témat s USA máme dost, zveřejňovat datum Zemanovy plánované návštěvy byla chyba

Český premiér Andrej Babiš z ANO se začátkem března setká s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Podle bývalého ministra zahraničí a současného premiérova poradce Cyrila Svobody z KDU-ČSL byla schůzka připravena dlouho dopředu, Česko má s USA společnou řadu důležitých témat. Řekl to ve vysílání Českého rozhlasu Plus.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zveřejňovat datum plánované návštěvy Miloše Zemana v Bílém domě byla podle Cyrila Svobody chyba. | Foto: Ladislav Křivan/MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

O pozvání Babiše do Bílého domu chtěl při své návštěvě Spojených států usilovat ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), který do Washingtonu odletěl ve středu. Ministerstvo zahraničí na twitteru uvedlo, že Petříček bude ve Washingtonu jednat o agendě schůzky.

Andrej Babiš následně deníku Právo řekl, že si schůzku v Bílém domě dojednal sám. „Jednání probíhala mezi mnou a ambasádou a ani ministerstvo zahraničí či diplomaté u toho nebyli,“ řekl. Podle exministra zahraničí Cyrila Svobody to ale neznačí, že ve věci hrála diplomacie bezvýznamnou roli.

„Tyto návštěvy se samozřejmě dojednávají mezi úřady a úřad vlády v tom určitě hrál významnou roli. Ale Českou republiku zastupuje celá zahraniční služba, takže do toho určitě postrčila naše velvyslanectví ve Washingtonu,“ přiblížil bývalý ministr.

Společná témata

Babišovo tvrzení o tom, že si cestu sjednal sám je podle Svobody reakcí právě na to, že ministr zahraničí Petříček z ČSSD oznámil, že do Washingtonu jede premiérovu cestu připravit.

„Ta cesta už evidentně byla připravena dlouho dopředu. Vidím to jako vnitropolitické dohadování mezi koaličními partnery, ale důležité je, že se ty návštěvy povedly,“ řekl Cyril Svoboda.

Trump pozval Babiše do Bílého domu. ‚Nebyla to soutěž mezi mnou a prezidentem,‘ reagoval premiér

Číst článek

Velvyslanec ve Spojených státech Hynek Kmoníček dříve opakovaně mluvil o tom, že se uskuteční schůzka na nejvyšší úrovni amerického prezidenta s českými představiteli, a to ve chvíli, kdy budou mít nějaké společné důležité téma.

O to přitom podle Svobody nouze není. „Je to určitě energetická bezpečnost, otázka Íránu i našich spojeneckých závazků z Afghánistánu – tedy plán USA ukončit angažovanost v Afghánistánu, stejně tak nás musí zajímat Sýrie. Těch vážných témat je dost,“ míní bývalý šéf české diplomacie.

‚Byla to chyba‘

Poté, co se před dvěma lety Donald Trump ujal úřadu, tým prezidenta Miloše Zemana zveřejnil zhruba plánované datum návštěvy českého prezidenta v Bílém domě. Ta se nakonec neuskutečnila. Podle Svobody je ale pochopitelné, že se nyní s Trumpem setká právě Babiš a nikoliv Zeman.

„Podle naší ústavy určuje zahraniční politiku státu a nese za ni odpovědnost vláda. Proto se zcela logicky Spojené státy baví s premiérem,“ řekl k věci Svoboda.

Zveřejňovat datum plánované návštěvy Miloše Zemana v Bílém domě podle něj byla chyba. „Jistě, byla to chyba. Zveřejnilo se to v době, kdy ještě žádná návštěva nebyla dohodnuta,“ uvádí Svoboda.

„Prezident o to setkání velmi stojí. Tedy o jednání hlavy státu s hlavou státu. Stejně tak ale nikdo nejedná s Alžbětou II. To jsou jen zdvořilostní, ceremoniální a symbolické návštěvy. Ale faktická politika se dojednává s premiérem,“ dodává.

Michael Rozsypal, dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme