Svobodná Evropa se přestěhuje z centra Prahy na Hagibor

Sídlo Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda se přemístí z centra Prahy na Hagibor v desátém městském obvodu. Do nové budovy, kterou postaví developerská společnost Orco Property Group, by se rádio mělo nastěhovat koncem roku 2007.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ochrana Rádia Svobodná Evropa | Foto: Jan Rosenauer

Smlouva zajistí rádiu nájem na 15 let s možností prodloužení každých deset let. Jak informovala mluvčí RFE/RL Anna Rausová, celý proces výstavby a přesídlení by mohl trvat asi 2,5 roku. V tomto termínu také končí současná nájemní smlouva v dosavadním sídle rádia.

Rádio nyní sídlí v budově bývalého Federálního shromáždění u Václavského náměstí. O přemístění stanice dál od centra města se začalo uvažovat po teroristických útocích na New York a Washington v září 2001. Od té doby je budova v centru Prahy pod přísnější bezpečnostní ostrahou.

Stanice neuvedla, jaký nájem bude v novém sídle platit. Za nájem v nynějším sídle vedle Národního muzea platí Američané symbolickou korunu ročně, každý rok ovšem vynakládají kolem desítky milionů na údržbu a úpravy budovy, která patří ministerstvu financí.

Jaký bude její další osud poté, co ji RFE/RL opustí, není v tuto chvíli stanoveno. Předběžný zájem například projevilo sousední Národní muzeum. Podle neoficiálních informací se uvažuje také o tom, že by v budově mohla sídlit Univerzita evropského sjednocení, která má v Praze začít fungovat v roce 2006.

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda vysílá z Prahy, kam se přestěhovalo z německého Mnichova, deset let. V současnosti šíří program do 19 zemí ve 28 jazycích. Od září 2002 mezi nimi chybí čeština, v lednu 2004 stanice zrušila vysílání bulharské, estonské, lotyšské, litevské a slovenské poté, co většina těchto zemí vstoupila do EU a NATO.

V pražském sídle mezinárodní stanice financované Spojenými státy je zaměstnáno 540 lidí, z nichž Češi tvoří zhruba třetinu. Kromě Prahy má RFE/RL 23 poboček nebo studií, které se nacházejí přímo v cílových oblastech vysílání.

Lenka Rákosová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme