Svobodnou Evropu střeží namísto armádní policejní technika

Svobodnou Evropu už nechrání armádní obrněné transportéry, ale policejní. Vojsko totiž v noci těžkou techniku, která byla u rádia od října, odvezlo. Podle mluvčího generálního štábu Vladimíra Palána se tak ministerstvo obrany dohodlo s policií na základě rozhodnutí krizového štábu. Na dopravní situaci v centru Prahy se ale nic nezměnilo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

obrněný transportér před RSE | Foto: Jan Rosenauer

"Byla provedena výměna obrněných transportérů OT 64 Armády České republiky za obrněné transportéry BRDM Policie České republiky a akce proběhla bez závad," řekl Českému ropzhlasu 1 - Radiožurnálu Vladimír Palán.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Palán: Výměna obrněných transportérů

Svobodná Evropa, sídlící v bývalém Federálním shromáždění nedaleko Václavského náměstí, představuje po zářijových teroristických útocích proti USA zvýšené bezpečnostní riziko. Bezpečnostní rada v prosinci rozhodla, že s představiteli stanice bude vyjednávat o stěhování mimo centrum. Budovu hlídají vedle transportérů i ozbrojení výsadkáři, automobilový provoz kolem budovy je nadále omezen.

Rádio Svobodná Evropa se zatím z centra Prahy stěhovat nebude. V souvislosti s jeho případným přemístěním na okraj města se však začátkem roku začalo mluvit o tom, zda stanice neopustí Českou republiku. Podle tiskové mluvčí Rádia Svobodná Evropa Soni Winterové jde o pouhé spekulace.

"Mezinárodní tisk se už rozepsal o tom, že bychom se měli vystěhovat, nebo že jsou takové návrhy od české vlády, a dostali jsme spoustu dopisů od posluchačů a institucí, že by nás rádi uvítali v Maďarsku, Estonsku, Litevsku i jinde. Ale my se tím vážně nezabýváme," poznamenala v lednu Soňa Winterová pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál.

O přemístění rádia z Václavského náměstí se začalo hovořit po zářijových teroristických útocích na USA. Rozhlasová stanice se totiž může stát potenciálním cílem útoku teroristů.

Milan Kopp, František Lutonský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme