Svojí krví nakazil žloutenkou tři pacienty. Státní zástupce na něj teď podal obžalobu

Dárce krve, který nakazil v Praze žloutenkou tři pacienty, půjde před soud. Policie případ uzavřela a státní zástupce na muže podal obžalobu. Případ se stal loni na podzim. Muž absolvoval placený odběr plazmy, jenže sám krátce předtím onemocněl a ani kontrolní testy žloutenku nezachytily. Plazma tak putovala až k pacientům. Bude to pravděpodobně poprvé, kdy budou české soudy takový případ řešit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Test umí odhalit například pervitin nebo marihuanu v moči (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Na případ upozornil lékař infekčního oddělení motolské nemocnice Grigorij Mesežnikov. Muže, který se přiznal k dárcovství krve, léčil pro virovou žloutenkou typu C. Ta se nejčastěji přenáší krví a v drtivé většině případů jde o injekční uživatele drog.

„I když se jevil, že má několik vpichů v loketních jamkách na horních končetinách, tak zarytě odmítal jakékoliv užívání drog. Přiznával, že řádově před deseti lety užíval pervitin intravenózně, ale že deset let je čistý,“ uvedl lékař.

Přehrát

00:00 / 00:00

Státní zástupce obžaloval muže, který svojí krví nakazil tři pacienty žloutenkou typu C

Muže nepodezírali ani na transfuzní stanici, kam chodil opakovaně darovat krev. Potvrdil to v červnu mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice Filip Brož.

„Působil velmi důstojně, a navíc s ním byl opakovaně vyplněn dotazník a vždy z něj vyšel dobře. Ani jsme nezpozorovali žádné vpichy.“

Muž daroval plazmu nejspíš krátce po nákaze v době, kdy tělo vytváří jen málo protilátek a běžné testy nemoc neodhalí. Kvůli tomu dárci krve před každým odběrem vyplňují dotazník o svém chování a zdravotním stavu. Na základě těchto informací pak mohou kvůli riziku lékaři dárce odmítnout.

Žloutenka typu C je rozšířenější, než se čekalo. Má ji 80 tisíc Čechů

Číst článek

Podle nemocnice muž nepravdivě vyplnil dotazník, a proto na něj podala trestní oznámení. Případem se zabývali pražští kriminalisté, kteří vyšetřování už uzavřeli. Státní zástupce Martin Černý teď na muže podal žalobu.

„Zatajil, i zpětně, velice podstatné skutečnosti o svém zdravotním stavu, které by jinak vedly k tomu, že takové odběry by nemohly být provedeny,“ vysvětlil.

Osmatřicetiletému muži hrozí za šíření nebezpečné nemoci z nedbalosti až jeden rok vězení.

Iveta Vávrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme