Svoz komunálního odpadu zřejmě podraží. Nejvíce tratí obce na neplatičích

Většina obcí na svoz odpadu doplácí. Po případném zvýšení stropu poplatku, o kterém dnes bude jednat senát, by jim podle senátorů z výboru pro veřejnou správu měly peníze stačit. Například v Jeseníku ale mají zkušenosti, že víc peněz doplácí za ty, kteří svoz odpadu nehradí vůbec.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

popeláři

popeláři | Foto: Pražské služby

Věra Jurášová patří mezi ty svědomitější – pravidelně a poctivě platí poplatky za svoz odpadu nejen za sebe, ale i za své dva syny.

Protože je samoživitelka, poplatek za tři lidi - 1500 korun - pro ni představuje poměrně velkou částku. Poplatky by se měly ještě zvyšovat možná až na dvojnásobek.

„Docela silně mi to zasáhne rodinný rozpočet. Teď momentálně žijeme ze dne na den. Může se stát, že se zvýší ceny potravin nebo energií. Tak doufám, že se to neschválí,“ popisuje Věra Jurášová s obavami.

Uznává sice, že kvůli ochranně životního prostředí jsou poplatky za svoz odpadu důležité, ale přesto se s obavami dívá do budoucna, protože pro ni je to poměrně velká částka, odpovídající dvěma párům dětských bot.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Českého rozhlasu Andrea Švubová zjišťovala, kdo doplatí na zvýšení poplatků za svoz komunálního odpadu na Jesenicku

„Kde vzít, když není,“ shrnuje prostě.

Poplatek za svoz odpadu dnes stojí každého občana 500 na rok. Pokud se zákonná sazba zvýší, radnice bude určitě chtít prosadit změnu. Dramatického skoku ani horního maximuma se občané podle starostky Marie Fomiczewové bát nemusejí. Hranice je podle ní 800 korun.

„Určitě by se to mělo zvyšovat pomalu a postupně. Nicméně poplatky by nám měly sanovat náklady spojené s likvidací, vozem a sběrem odpadu. Dnes jsou ty poplatky tak sotva na polovině nákladů,“ uzavírá s politováním Marie Fomiczewová.

Mnohem více peněz doplácí radnice na ty, kteří poplatek neplatí vůbec. Vymáhání dluhů navíc nemá žádný efekt.

Budou tedy občané za svoz odpadu platit víc? To budou dnes řešit senátoři. Horní komora, ve které má opozice většinu, pravděpodobně zvýšení maximálně o pět set korun za rok podpoří. Horní hranice poplatku by tak mohla stoupnout na tisíc korun na člověka a rok.

Na programu jednání senátu je také zachování poplatků za znečišťování ovzduší.

Andrea Švubová, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme