Svrčinová: Dovolená není důvodem k odložení druhého termínu očkování. Tím je jen nemoc

Dovolená nebo jiné soukromé záležitosti nejsou podle ministerstva zdravotnictví důvodem k odložení druhého termínu očkování proti covidu-19. Jediný důvod je nemoc, řekla po pátečním jednání vlády hlavní hygienička Pavla Svrčinová. První dávka očkování jako možnost prokázání bezinfekčnosti podle ní navíc skončí po třech měsících.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

„Vždycky lze domluvit nějaký náhradní termín očkování, ale nemůže nepřijít z toho důvodu, že měl nějaké soukromé záležitosti. Jediné, proč by neměl přijít, je opravdu nemoc,“ uvedla hygienička.

K potvrzení bezinfekčnosti bude stačit uplynutí tří týdnů od první dávky očkování

Číst článek

Rezervy na očkovacích místech nejsou tak velké. „Za chvíli se nám začnou překrývat první a druhé dávky ve větším množství,“ dodala.

Podle ní firmy, které vakcíny vyrábějí, zatím neoznámily, kolik dávek dodají v červenci a dalších měsících. Z dosud podaných 4,5 milionu dávek tvoří 75 procent vakcína od firmy Pfizer/BioNTech.

V květnu přišlo celkem 2,85 milionu dávek. Vakcíny Moderna má přijít v květnu a červnu kolem 450 000 dávek. Řádově méně přichází vakcín AstraZeneca a Johnson & Johnson.

„Očkování proti covidu-19 je enormně komplikovanou logistickou operací, která zatěžuje celý zdravotní systém. Zdravotníci, kteří sami neměli přes rok dovolenou, nemají volno ani teď. Slouží na očkovacích místech, aby zajistili, že občané České republiky budou naočkováni,“ dodala mluvčí ministerstva Jana Schillerová.

Od příštího týdne se mohou k očkování registrovat lidé od 30 let. Podle Babiše bude od června pro všechny

Číst článek

Vakcinace musí být podle ní odložena kvůli akutně probíhajícímu horečnatému onemocnění. V takovém případě je podle ní změnu termínu uskutečnit na očkovacím místě nebo na lince 1221.

„U malokapacitních očkovacích míst zajišťuje toto posunutí přímo očkovací místo, které má zřízené své infolinky, na které se mohou lidé obracet,“ dodala.

Maximální lhůta pro podání druhé dávky u vakcíny Pfizer/BioNTech a Moderna je 42 dní, u AstraZeneca je termín po 90 dnech. Vakcína Johnson & Johnson se aplikuje jen jednou dávkou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme