Švýcaři povolili vydání Tomáše Pitra zpátky do Česka

Švýcarsko povolilo vydání zadrženého podnikatele Tomáše Pitra do České republiky. Rozhodnutí ale zatím není pravomocné, Pitr se může do 30 dnů odvolat. V Česku byl kontroverzní podnikatel v roce 2006 odsouzen k pětiletému odnětí svobody za daňové delikty, do vězení ale nenastoupil a skrýval se v cizině.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Pitr. (Archivní snímek)

Tomáš Pitr. (Archivní snímek) | Foto: Archiv ČRo

„Federální ministerstvo spravedlnosti schválilo vydání Tomáše Pitra do České republiky,“ řekl Českému rozhlasu mluvčí švýcarského ministerstva Folco Galli.

Všechny náležitosti totiž byly splněny; především to, že jeho hospodářské a daňové delikty jsou trestné i podle švýcarského práva.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vývoj kauzy sleduje Ondřej Bouda ze zahraniční redakce Radiožurnálu

Pitrovi pravděpodobně přitížilo i to, že v žádosti o propuštění ze švýcarské vazby neuvedl všechny soudní spory, které proti němu Česká republika vede, a také to, že se při zadržení ve Švýcarsku prokázal falešným jménem a doklady.

Uprchlého Pitra zadrželi švýcarští policisté letos v létě v alpském středisku Svatý Mořic. Česko požádalo o jeho vydání, aby si mohl ve vlasti odpykat trest.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr Jiří Pospíšil k šancím na vydání podnikatele Pitra do ČR

Byl totiž pravomocně odsouzen k pěti letům vězení za daňové delikty. Do věznice ale nenastoupil a od června 2007 se podle dostupných informací skrýval v cizině.

Letos dostal souhrnný šestiletý trest v souvislosti s podezřelými obchody s akciemi potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny.

Pospíšil: Šance jsou stále 50 : 50

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil odpoledne na Úřadu vlády novinářům ukázal oficiální rozhodnutí o vydání Tomáše Pitra do Česka, které jeho úřadu poslalo švýcarské ministerstvo. Vyhráno ale podle něj zatím není.

„I proti rozhodnutí tohoto federálního soudu je možný další opravný prostředek, tentokrát k Nejvyššímu soudu Švýcarska. Pro Českou republiku je toto úspěch, nicméně ne konečný. Já stále vidím, že je to padesát na padesát, to znamená 50 procent to, že na konci celého procesu bude dotyčný vydán.“

„Musíme dál vyčkat rozhodnutí dalších instancí a Česká republika je připravena učinit vše, tak jak by činila i v případě jiných obdobných žádostí,“ řekl ministr spravedlnosti s tím, že celé řízení může trvat ještě měsíce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Švýcarské rozhodnutí v Ozvěnách dne Radiožurnálu okomentovala novinářka Sabina Slonková

Podnikatelův advokát Jan Křivánek předpokládá, že Tomáš Pitr se proti verdiktu odvolá. Řekl to v České televizi.

„My víme, že bylo rozhodnuto v prvé instanci, v té, která by se dala nazvat úřednická, protože rozhodovalo spolkové ministerstvo spravedlnosti Švýcarské konfederace. Proti tomuto rozhodnutí jsou přípustné opravné prostředky, je to celkem trojinstanční řízení. Předpokládáme, že ty opravné prostředky budou využity,“ uvedl advokát.

Mění Švýcarsko postoj k vydávání?

Sabina Slonková, novinářka z Aktuálně.cz, považuje rozhodnutí švýcarského ministerstva spravedlnosti za velmi překvapivé. Jak připomněla v Ozvěnách dne, Švýcarsko obecně patří k zemím, které nerady vydávají, zejména v případech týkajících se finančních deliktů.

„Realisté znalí švýcarských poměrů považovali vydání Tomáše Pitra zpět do České republiky za v podstatě nereálné. Takže si myslím, že to překvapení rozhodně je. Ono to může souviset s tím, že v posledních měsících Švýcarsko přestává platit za zemi, kde se mohou lidé typu Tomáše Pitra nebo lidé, kteří jsou podezřelí či mají už na kontě prokázané nějaké ekonomické delikty, cítit v bezpečí, stejně jako peníze pocházející z pochybných zdrojů.“

„Švýcarsko začalo pod mezinárodním tlakem více spolupracovat a s tím může souviset i to, že může měnit svoji strategii ohledně vydávání,“ upozornila novinářka Slonková.

Ondřej Bouda, Martina Spěváčková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme