Syková končí v čele ústavu, Drahoš ji odvolal kvůli poškození pověsti AV

Předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš odvolal z funkce ředitelku Ústavu experimentální medicíny Evu Sykovou. Kauza léčby kmenovými buňkami, na kterou upozornila Česká televize, prý poškodila dobré jméno akademie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eva Syková, která se zabývá léčbou kmenovými buňkami

Eva Syková, která se zabývá léčbou kmenovými buňkami | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

V tiskové zprávě AV ČR uvádí, že důvodem odvolání vědkyně Evy Sykové jsou závažné skutečnosti související s využíváním kmenových buněk pro pacienty s myotrofickou laterální sklerózou (ALS).

„Podíl profesorky Evy Sykové na těchto aktivitách poškozuje dobré jméno Akademie věd České republiky a Ústavu experimentální medicíny AV ČR. Toto právní jednání nabyde účinnosti dnem schválení radou Ústavu experimentální medicíny,“ píše se ve zprávě.

Předseda AV ČR Jiří Drahoš řekl Českému rozhlasu, že doktorku Sykovou požádal, aby sama rezignovala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Akademie věd odvolal Evu Sykovou z čela Ústavu experimentální medicíny. Poškodila prý dobré jméno AV. Od pacientů prý protizákonně žádala peníze za léčbu kmenovými buňkami

„S paní ředitelkou jsem hovořil, vyzval jsem ji k rezignaci. Její argument je, že to musí ještě projednat s radou pracoviště. Já si nemyslím, že to je relevantní argument. Čili poté, co jsem od paní ředitelky nedostal další vyjádření, rozhodl jsem se k tomuto kroku,“ vysvětlil.

Odvolání ale podle zákona musí potvrdit rada ústavu. Její předsedkyní je právě Syková. Je to prý sice neobvyklé, ale nikoliv protizákonné.

Reportéři České televize zjistili, že pacienti s amyotrofickou laterální sklerózou, museli týmu okolo Evy Sykové platit v motolské nemocnici za léčbu kmenovými buňkami. Peníze chtěli po těch, kteří se do klinické studie nedostali, což odborníci označují hlavně za neetické.

Platbu, zhruba sto padesát tisíc korun, museli ale platit i ti, kteří chtěli být zařazeni do klinické studie. České televizi to potvrdilo několik pacientů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O odvolání Evy Sykové z čela Ústavu experimentální medicíny mluvil předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš

„Řekla nám to poprvé paní Křížová, ale já si myslím, že měla instrukce od paní doktorky Sykové, protože je její sekretářka. A to jsme se dozvěděli, že peníze nejsou a že si je prakticky musíme sehnat sami, abychom mohli do té studie jít.“

To je ale protizákonné, účast v klinické studii je podle pravidel bezplatná. Vyjádření Evy Sykové zatím Český rozhlas stále shání, podle mluvčího Ústavu experimentální medicíny by mohlo být k dispozici večer.

Ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík řekl České televizi, že zvažuje podání žaloby kvůli poškození dobrého jména nemocnice.

Syková je kromě jiného i první místopředsedkyní vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace. O problému bude Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL jako předseda rady jednat jak se Sykovou, tak s premiérem Bohuslavem Sobotkou z ČSSD.

„Pokud takový podnět dostanu, určitě se seznámím s těmi argumenty a na jejich základě se rozhodnu. Protože já k té kauze nemám žádné informace,“ reagoval premiér.

Z vládní rady může Sykovou odvolat pouze kabinet, podnět musí dát Bělobrádek. O případ se bude zajímat i ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD. To, co se děje, považuje za zneklidňující.

ČRo, Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme