České velvyslanectví v Itálii bojuje proti radikální pravici, která zneužívá Palachovo jméno

České velvyslanectví v Itálii je v kontaktu s vedením provincie Verona a snaží se zamezit zneužívání jména Jana Palacha v souvislosti s připravovaným koncertem kapel spojovaných s krajní pravicí. Na twitteru to v pátek oznámilo ministerstvo zahraničí. Koncert by se měl konat 19. ledna pod záštitou provincie Verona.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Palach | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Na českou ambasádu v Římě se kvůli koncertu obrátila řada českých občanů a organizací. „Velvyslanectví ČR dané záležitosti věnuje velkou pozornost a je v kontaktu s předsedou provincie Verona s cílem zamezit zneužívání jména Jana Palacha v nepřijatelném kontextu,“ uvedlo velvyslanectví.

Křik ‚obyčejného člověka‘ umírajícího za Československo. Před 50 lety se upálil Ryszard Siwiec

Číst článek

Zastupitelský úřad v Římě uvedl, že Palach je symbolem hlubokého mravního étosu a také symbolem politických změn v roce 1989, které do tehdejšího Československa vrátily demokracii.

Mravní poselství

„Vzhledem k blížícímu se 50. výročí jeho smrti a vzpomínkovým a diskusním akcím, které se v této souvislosti budou konat v Itálii, apeluje velvyslanectví České republiky na respekt k památce Jana Palacha a k jeho mravnímu poselství,“ uvedla ambasáda.

Informace o koncertu, na němž mají podle listu La Repubblica zahrát skupiny oblíbené mezi stoupenci italské krajní pravice, vyvolala již na přelomu roku nesouhlas některých českých či italských politiků. Italští neofašisté si podle deníku již delší dobu snaží přivlastnit odkaz Čecha, který se před 50 lety upálil na protest proti okupaci tehdejšího Československa sovětskými vojsky.

#dneszambasád #Řím: Vzhledem k blížícímu se 50. výročí smrti Jana Palacha a vzpomínkovým akcím, které se v této souvislosti budou konat v Itálii, apeluje velvyslanectví ČR na respekt k jeho památce a mravnímu poselství. → 1url.cz/9MqHQ

09:55 – 11. 01. 2019

11 58

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme