Syndikát novinářů vysoudil milióny, teď čelí kuriózním prosbám o peníze

Loni v dubnu vysoudil Syndikát novinářů na státu skoro 300 milionů korun. Teprve včera ale valná hromada schválila, jak s penězi naloží. Rozhodla, že větší část uloží do čtyř bank. Utratí pouze výnosy z úroků. I ty ale představují slušnou sumu, ročně zhruba 4,5 milionu. V syndikátu se proto scházejí desítky žádostí o podporu. A řada z nich je minimálně kuriózní.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adam Černý - Syndikát Novinářů ČR

Adam Černý - Syndikát Novinářů ČR | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Jedna ze členek syndikátu chce dva miliony korun na byt. Další žadatel zase prosil o peníze na novinářské vybavení a cestu po Číně. A jiný žádal o 12 milionů na natočení několikadílného seriálu.

„To je všude. Když se někde něco objeví, tak už se nasouvají kontrolky,“ komentuje netradiční požadavky fotograf Jan Parkman, který zasedá ve valné hromadě Syndikátu novinářů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak Syndikát novinářů naloží s vysouzenými milióny, zjišťovala Veronika Hlaváčová

Ani jedna z těchto žádostí nakonec neuspěla. Šanci mají zatím spíš méně nákladné projekty. Podmínkou je také, aby se týkaly médií a jejich pracovníků. Třeba fotograf Parkman požádá o příspěvek na uspořádání výstavy.

„Takových minimálně 20 až 40 tisíc. To není moc, protože velké výstavy stojí půl miliónu.“

Grant by rád získal i novinář z Brna Libor Kalina. O peníze žádal už v minulosti, v době, kdy Syndikát neměl na účtu skoro 300 milionů korun.

„Vymyslím si soutěž studentských časopisů nebo literární soutěž pro začínající novináře nebo speciální kurs pro ženy na mateřské dovolené, které jsou členkami syndikátu. Cokoli, co souvisí se syndikátem jako zastřešující profesní organizací.“

Syndikát vyhrál peníze v soudním sporu s ministerstvem financí. Někdejší Svaz československých novinářů totiž v 60 letech převedl na stát dvě budovy na Václavském náměstí. Stát za to na oplátku ve smlouvě slíbil, že organizaci postaví nové sídlo, to se ale nestalo.

Syndikát novinářů je dobrovolným profesním sdružením novinářů. Jeho členem se může stát každý aktivní novinář, ať už pracuje na stálý pracovní poměr, nebo volně spolupracuje s několika redakcemi. Člen je povinen dodržovat stanovy a především řídit se Etickým kodexem novináře.
Pramen: Syndikát novinářů

Soud tak Syndikátu přiznal před rokem 292 milionů korun. Předseda sdružení Adam Černý přiznává, že po rozsudku se počet žádostí o finanční podporu zvýšil.

„Ta škála je poměrně pestrá. Věci, které jsou poměrně zajímavé a na které jsme okamžitě kývli. Na druhou stranu tady byly žádosti, které nebyly přijaty, protože byly finančně náročnější.“

Žádosti posuzuje řídící výbor. Pokud chce dotyčný víc než milion korun, musí o projektu rozhodnout valná hromada. Další opatření se týká i přijímání nových členů.

„Zaregistroval jsem, že se vedou řeči o tom, že v syndikátu jsou peníze a že by bylo dobré tam vstoupit. Máme tam dvanáctiměsíční čekací lhůtu. Myslím, že dostatečně odradí lidi, kteří by chtěli účelově velrybářsky syndikát ovládnout,“ říká Adam Černý.

Teď má Syndikát novinářů asi 2400 členů. Roční příspěvky se podle typu členství pohybují od 350 do 1150 korun.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme