Únik informací v Peltově kauze. Obviněný je bývalý policista a expert na fotbalovou bezpečnost Synecký

Policie viní exmanažera Fotbalové asociace ČR Martina Syneckého z toho, že šéfovi asociace Peltovi prozradil nasazení odposlechů do jeho kanceláře, uvedla Česká televize. Synecký, který přešel z policejního sboru do fotbalového svazu, řešil hlavně násilnosti fanoušků na stadionech.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý policista a expert na fotbalovou bezpečnost Martin Synecký | Foto: Repro ČT24 | Zdroj: Česká televize

Bývalého bezpečnostního manažera FAČR Syneckého měla podle obvinění loni na podzim oslovit policie s tím, aby do Peltovy kanceláře umístil nahrávací zařízení a nahrát tak jeho schůzku s druhým mužem českého fotbalu Romanem Berbrem.

Kluci zlatí, dávají dva miliony do fotbalu, říká Pelta v odposleších. Podle policie z dotací těžil Jablonec

Číst článek

Synecký tak sice učinil, ale zároveň podle policie Peltu varoval. A ačkoli podle policistů šlo o utajovanou informaci a Synecký byl poučen, že ji nesmí nikomu říci.

„Úmyslně vyzradil tehdejšímu předsedovi FAČR Miroslavu Peltovi skutečnost, že mu má být do kanceláře umístěno skryté mobilní nahrávací zařízení,“ stojí podle ČT v policejním obvinění.

Šéf českého fotbalu se pak s touto informací svěřil v odposlouchávaném bytě náměstkyni ministryně školství Simoně Kratochvílové.

„Policejní orgán Policie ČR zahájil v samostatném řízení trestní stíhání jedné osoby pro zločin ohrožení utajované informace,“ řekl České televizi státní zástupce Ondřej Trčka. Synecký se zatím o podrobnostech nechtěl vyjadřovat. Záležitost je podle něj předmětem šetření.

Miroslav Pelta při vazebním jednání. | Foto: Rusinova Maria / CNC / Profimedia | Zdroj: Profimedia

Bývalý šéf českého fotbalu Pelta čelí trestnímu stíhání z ovlivňování dotací na sport z ministerstva školství. Měsíc strávil ve vazbě, odkud byl propuštěn na začátku června a je vyšetřován na svobodě. Ve vazbě rezignoval na funkci předsedy fotbalové asociace.

Pelta si podle policistů zmanipulovanými dotacemi upevňoval vliv a získával sponzory pro jablonecký klub. Policisté stíhají v kauze také odvolanou náměstkyní ministerstva školství Kratochvílovou, někdejšího ředitele odboru ministerstva školství Zdeňka Břízu, předsedu ČUS Miroslava Janstu a generálního sekretáře ČUS Jana Boháče. Obviněny jsou i dvě právnické osoby, Fotbalová asociace ČR a Česká unie sportu.

jra, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme