Syntetická droga na severu Moravy má druhou oběť. Počet obviněných stoupl na sedm

Nebezpečná syntetická droga, která se šíří v Moravskoslezském kraji, má už dvě oběti. Druhým mrtvým je pětačtyřicetiletý muž, který byl už 10. září nalezen na Opavsku. Při prověřování jeho úmrtí se ukázalo, že rovněž zemřel po požití syntetického kanabinoidu. Celkem tak bylo intoxikováno 23 lidí. Stoupl i počet obviněných, a to na sedm, sdělila novinářům policejní mluvčí Gabriela Pokorná. Po požití drogy zemřel také dvaatřicetiletý bezdomovec.

Ostrava (Aktualizováno: 16:03 17. 9. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kromě syntetického kanabinoidu policisté pátrají také po původu náhrady pervitinu SPD. (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Pětačtyřicetiletý muž byl nalezen na volně přístupném prostranství, jak uvedla v pondělí policie. Podle dosud zjištěných informací muž užil syntetickou látku a pak měl zdravotní potíže. Byl ošetřen a krátce hospitalizován. Drogu ale užil znovu. Muži se stalo osudným, že stejně jako bezdomovec, který zemřel v Ostravě, drogu ve větší míře kombinoval s alkoholem.

„Byla nařízena soudní pitva zesnulého a znalec konstatoval intoxikaci syntetickými kanabinoidy. Stejné zjištění pak učinil expert v oboru chemie po provedeném zkoumání,“ uvedla policejní mluvčí Gabriela Pokorná.

‚Šluknul a dvě hodiny o sobě nevěděl.‘ Syntetický kanabinoid je nepředvídatelná droga, říká vyšetřovatel

Číst článek

Syntetický kanabinoid se objevil na Ostravsku minulý týden. Jeho původ je zatím neznámý. Možné je, že droga se do oběhu dostala poté, co ji v kontejneru v Ostravě našla žena bez domova.

Více látek v oběhu

Vedoucí vyšetřování a náměstek ředitele pro službu kriminální policie Radim Wita uvedl, že droga je velmi nepředvídatelná.

Následně se objevila syntetická náhrada pervitinu SPD. „Součástí dávky syntetických drog, která se dostala do oběhu, bylo nejen syntetické konopí, ale i náhražka pervitinu v podobě bílé krystalické látky. Chtěl bych proto naše občany upozornit i na tuto látku, aby neexperimentovali ani s ní,“ sdělil Radiožurnálu Wita.  

Nově obviněným z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými látkami a s jedy je osmnáctiletý muž. Většina případů intoxikace byla v Ostravě, další se objevily na Opavsku. 

Neobvyklý nález. Německá uklízečka objevila v koši balíčky drog za 850 000 korun

Číst článek

V tuto chvíli je stíháno sedm osob. U jednoho muže policie navrhla vazbu, jeho obvinění totiž souvisí s případem bezdomovce, který po požití drogy zemřel. Hrozí mu až 18 let vězení.

Údajně je obviněným bezdomovec, který drogu minulé pondělí kouřil spolu s dvaatřicetiletým mužem, jenž v důsledku jejího požití zemřel. Policie se případem začala zabývat právě poté, co před týdnem v Komenského sadech zkolabovali dva muži bez domova a jeden z nich zemřel.

Ostatních šest lidí ve věku od 17 do 41 let včetně nově trestně stíhaného člověka jsou obvinění z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými látkami, za což jim hrozí až pět let vězení. Stíhání zatím posledního podezřelého souvisí s protiprávním jednáním na Opavsku.

Neodhadnutelné účinky

„Po masivní medializaci nebezpečí užití syntetických kanabinoidů jsme dále nezaznamenali nové případy. Možná podezření z intoxikací jsou zjišťována kriminalisty právě při dokumentování okolností protiprávního jednání a jsou vyhledávány události z doby před zveřejněním,“ řekla Pokorná.

Policie přesto opakovaně varuje veřejnost, aby drogu neužívala. Je totiž velmi těžké odhadnout rizikové množství, velmi nebezpečný je účinek drogy v kombinaci s alkoholem.

Značné zdravotní obtíže může přinést ba i první experimentování s touto syntetickou látkou,“ dodala Pokorná.

Co je syntetický kanabinoid

Syntetické kanabinoidy jsou látky, které v mozku působí na stejné receptory jako THC, jedna z hlavních aktivních složek konopí. Jsou často prodávány jako legální alternativy zakázaných látek. Syntetický kanabinoid lze popsat jako sušenou rostlinnou hmotu podobající se nadrcenému konopí nebo rostlinnému koření. Uživatelé zpravidla tyto látky kouří. Substance se však mohou vyskytovat též v krystalické podobě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme