Hamáček přivezl ze Sýrie dva propuštěné Evropany. Jedním z nich je humanitární pracovník z Německa
Do Česka přiletěl speciál se dvěma humanitárními pracovníky zadrženými v Sýrii. Jeden z nich pochází z Německa. O jejich propuštění jednala česká ambasáda několik týdnů, řekl ministr zahraničí a vnitra Jan Hamáček z ČSSD.
„Od syrské strany jsme převzali dva pracovníky německé humanitární organizace, kteří byli dříve zadrženi na syrském území a následně zadržováni syrskými bezpečnostními složkami,“ prohlásil ministr vnitra a zahraničí Jan Hamáček.
Česká diplomacie vyjednala v Sýrii propuštění dvou Evropanů. Hamáček s nimi letí do Prahy
Číst článek
Německý velvyslanec v Česku Christoph Israng poté doplnil, že jeden z mužů pochází z Německa. Žádné další informace ale ani on, ani Hamáček nesdělili. Národnost druhého Evropana tak není známa.
„Po svém zadržení byli transportováni do Damašku, kde byli v rukou bezpečnostních sil. Byli v zařízení, které patří asi k nejtvrdším v Sýrii,“ přiblížil Hamáček.
„Před nástupem do letadla jsme provedli rychlou lékařskou kontrolu. Lékařka konstatovala, že jsou na nich vidět útrapy spojené s tím, čím prošli, nicméně že není žádný závažný problém,“ doplnil ministr vnitra a zahraničí.
Několikatýdenní vyjednávání
Zároveň poděkoval české velvyslankyni v Damšku Evě Filipi. „Díky úsilí naší diplomacie, zejména naší ambasády a paní velvyslankyně Filipi se nám podařilo vyjednat jejich propuštění,“ dodal Hamáček s tím, že o propuštění jednala ambasáda několik týdnů.
Česká republika je jedinou členskou zemí EU, která v Damašku drží diplomatické zastoupení na nejvyšší úrovni. Ostatní státy své velvyslance v průběhu války stáhly.
„Toto je přesně ten důvod, proč Česká republika udržuje své zastoupení v Damašku na úrovni velvyslanectví. A není to první případ, kdy naše diplomacie pomohla občanům jiných států z nouze,“ poznamenal Hamáček.
Podle kritiků ale Česko tím, že zanechává v místě velvyslankyni, legitimizuje režim prezidenta Bašára Asada, kterému jsou přisuzovány válečné zločiny.
Jednání se syrským ministrem zahraničí
V Damašku se šéf české diplomacie krátce setkal také se svým syrským protějškem Valídem Mualimem.
Podle Černínského paláce Hamáček ocenil humanitární gesto syrské strany. Ministr také důrazně odsoudil použití chemických zbraní v Sýrii s tím, že musí být vyvozena odpovědnost pachatelů těchto útoků.
O cestě Hamáčka byla informována také šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. Hamáček při jednání s Mualimem zdůraznil společné postoje Evropské unie k řešení války v Sýrii. EU požaduje nevojenské řešení konfliktu, potrestání válečných zločinů a postupnou stabilizaci Sýrie posilování demokratických principů.