Hamáček přivezl ze Sýrie dva propuštěné Evropany. Jedním z nich je humanitární pracovník z Německa

Do Česka přiletěl speciál se dvěma humanitárními pracovníky zadrženými v Sýrii. Jeden z nich pochází z Německa. O jejich propuštění jednala česká ambasáda několik týdnů, řekl ministr zahraničí a vnitra Jan Hamáček z ČSSD.

Tento článek je více než rok starý.

Video Praha/Damašek (Aktualizováno: 18:03 9. 8. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Od syrské strany jsme převzali dva pracovníky německé humanitární organizace, kteří byli dříve zadrženi na syrském území a následně zadržováni syrskými bezpečnostními složkami,“ prohlásil ministr vnitra a zahraničí Jan Hamáček.

Česká diplomacie vyjednala v Sýrii propuštění dvou Evropanů. Hamáček s nimi letí do Prahy

Číst článek

Německý velvyslanec v Česku Christoph Israng poté doplnil, že jeden z mužů pochází z Německa. Žádné další informace ale ani on, ani Hamáček nesdělili. Národnost druhého Evropana tak není známa.

„Po svém zadržení byli transportováni do Damašku, kde byli v rukou bezpečnostních sil. Byli v zařízení, které patří asi k nejtvrdším v Sýrii,“ přiblížil Hamáček. 

„Před nástupem do letadla jsme provedli rychlou lékařskou kontrolu. Lékařka konstatovala, že jsou na nich vidět útrapy spojené s tím, čím prošli, nicméně že není žádný závažný problém,“ doplnil ministr vnitra a zahraničí.

Několikatýdenní vyjednávání

Zároveň poděkoval české velvyslankyni v Damšku Evě Filipi. „Díky úsilí naší diplomacie, zejména naší ambasády a paní velvyslankyně Filipi se nám podařilo vyjednat jejich propuštění,“ dodal Hamáček s tím, že o propuštění jednala ambasáda několik týdnů.

Česká republika je jedinou členskou zemí EU, která v Damašku drží diplomatické zastoupení na nejvyšší úrovni. Ostatní státy své velvyslance v průběhu války stáhly.

„Toto je přesně ten důvod, proč Česká republika udržuje své zastoupení v Damašku na úrovni velvyslanectví. A není to první případ, kdy naše diplomacie pomohla občanům jiných států z nouze,“ poznamenal Hamáček.

Podle kritiků ale Česko tím, že zanechává v místě velvyslankyni, legitimizuje režim prezidenta Bašára Asada, kterému jsou přisuzovány válečné zločiny.

Jednání se syrským ministrem zahraničí

V Damašku se šéf české diplomacie krátce setkal také se svým syrským protějškem Valídem Mualimem.

Podle Černínského paláce Hamáček ocenil humanitární gesto syrské strany. Ministr také důrazně odsoudil použití chemických zbraní v Sýrii s tím, že musí být vyvozena odpovědnost pachatelů těchto útoků.

O cestě Hamáčka byla informována také šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. Hamáček při jednání s Mualimem zdůraznil společné postoje Evropské unie k řešení války v Sýrii. EU požaduje nevojenské řešení konfliktu, potrestání válečných zločinů a postupnou stabilizaci Sýrie posilování demokratických principů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme