Europoslankyně Šojdrová o pomoci syrským sirotkům: Není to populistické gesto, lidé nevnímají, že jde o děti

Česká republika se hlásí k tomu, že je solidární zemí, a existuje řešení, které je bezpečné – pomoc dětem. To jsou slova europoslankyně z KDU-ČSL Michaely Šojdrové. Ta přišla s návrhem na přijetí 50 syrských dětí, které ve válce ztratily rodiče. Plán se ale nezamlouvá premiérovi Andreji Babišovi (ANO).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) | Foto: Khalil Baalbaki

„Některým silám v České republice se podařilo vyvolat velký strach a obavu z uprchlíků. Zdá se mi, že zatím moc lidí nevnímá jako významný argument, že jsou to děti. Naopak to vidí jako populistické gesto z mé strany, a to by mě velmi mrzelo,“ říká europoslankyně Šojdrová (kandiduje v komunálních volbách v Kroměříži).

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s europoslankyní z KDU-ČSL Michaelou Šojdrovou o návrhu na přijetí 50 syrských dětí, které ve válce ztratily rodiče.

Zdůrazňuje také, že jde o jednu z posledních pomocí jak dětem, tak i České republice, která je stále vnímána jako země, která není solidární.

„Přitom to není pravda, jsou tady občané, kteří chtějí pomáhat. Je to gesto, které by bylo symbolické a které by řeklo – nechceme povinné kvóty, nechceme ilegální migraci, chceme pomoci dobrovolně,“ zdůrazňuje.

Odmítavou reakci na plán Šojdrové ale vyjádřil premiér Andrej Babiš. „Pan premiér podléhá strachu, který je kolem vyvolávaný,“ zdůrazňuje a dodává, že premiér potřebuje čas, informace a varianty, které by měla připravit administrativa ministerstva vnitra.

Šojdrová také potvrzuje, že nápad na přijetí 50 syrských sirotků pochází od ní, měla k tomu ale řadu impulsů. „V Evropě je 30 tisíc dětí bez doprovodu. Pořád jsem čekala, kdy i česká vláda s něčím přijde, a když nepřišla, tak jsem se rozhodla, že budu konat sama,“ uzavírá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme