Syrská komunita v Česku zřizuje vlastní protirežimní ambasádu

Nezvykle drastické obrázky obklopily v pátek odpoledne sochu svatého Václava v centru Prahy. Fotografie zachycující zavražděné oběti syrského režimu rozvěsila komunita zdejších Syřanů, protestujících proti vládnímu útlaku a represím.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace proti syrskému režimu na Václavském náměstí

Demonstrace proti syrskému režimu na Václavském náměstí | Zdroj: ČTK

Představitelé a příznivci Iniciativy pro svobodnou Sýrii se dosud scházeli před syrskou ambasádou. Odteď hodlají demonstrovat na přímo v centru Prahy na Václavském náměstí, aby přitáhli více pozornosti.

Syrská komunita v Česku čítá několik stovek lidí, na páteční demonstraci jich přišly desítky. Podle pořadatele Tamera Keshiho je drtivá většina jeho krajanů proti režimu, protestovat se ale mnozí bojí, aby neohrozili své blízké v Sýrii:

„Tam se jedná o neuvěřitelně krutá a brutální zvěrstva, která se konají na civilním obyvatelstvu. Normálně přece armáda bojuje s armádou, tanky proti tankům, letadla proti letadlům. V Sýrii je to tak, že letadla, tanky a těžké dělostřelectvo bombardují civilní obyvatelstvo.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Václavském náměstí natáčel s Tamerem Keshim Jan Prokeš

Syrská armáda a provládní milice se prý dlouhodobě drží bezohledně kruté strategie – na demonstrace v jednotlivých ulicích nebo městech reagují obléháním těchto sídel.

„Režim tam postupuje na základě principu kolektivní viny. Pokud někde v nějakém domě někdo zakřičí slovo ‚svoboda‘ nebo ‚demokracie‘, okamžitě se shromáždí tajné služby a celá ulice je potrestána,“ vypráví doktor Keshi.

Dalším krokem bývá přímý úder. Tak se ozbrojené síly zachovaly v uplynulých týdnech ve městě Homs, který už je sice dobytý, ale režim si tam teď údajně vyřizuje účty s příznivci povstání. Každý den prý při tom umírá 20 až 100 lidí.

„Já jsem přímo z města Homsu. Docházejí potraviny, léky nejsou. V Sýrii existují takové vodárny, vodní věže, odkud voda teče do jednotlivých bytů. Oni to prostřelují, aby obyvatelstvo bylo poníženě odkázáno na dodávky vody od režimu. To je typické pro syrský režim,“ tvrdí Keshi.

Součástí snahy pokořit a ponížit vzpurné poddané má být i hojně uplatňovaná metoda znásilňování odpůrců režimu, což je v celém muslimském světě i pro oběť nejtěžší stigma.

„Právě používají systematické znásilňování, aby ty lidi odradili od volání po demokracii, po svobodě. Je to opravdu velice ohavnej režim.“

Kouř stoupající z budovy v syrském Homsu | Foto: Reuters

Prezident Asad a jeho mocenská klika během uplynulého roku prokázali odhodlání udržet si moc za každou cenu. Podle Tamera Keshiho v úsilí o vlastní přežití spoléhají na spojenectví se třemi zeměmi, v nichž podle něj panují podobně ohavné režimy: s Čínou, Ruskem a Íránem. Z nich prý proudí do Sýrie zbraně i žoldáci.

„Druhou věc, kterou režim používá, je, že říká, že v Sýrii jsou teroristi a že ten režim je pro Západ lepší než revoluce. To vůbec není pravda. Syřani jsou mírumilovný národ a my, co chceme, je demokracie a svoboda a už nechceme být jako podnik rodiny Asadů, která tam vládne padesát let.“

Na webových stránkách pražského velvyslanectví Syrské arabské republiky není o protestu krajanů proti brutalitě Asadových sil ani zmínka, zcela ignorují dokonce i převratné změny, kterými země za poslední rok prošla.

„Teď právě tady Syřani kolem mě, ať jsou to křesťané nebo sunnité nebo alavité, Kurdové nebo Arabové, se dohodli na demokratických volbách tady v České republice, které mají ustanovit radu. Ta povede stínovou ambasádu a bude organizovat tyto akce. Takže nikdo se nemusí bát syrského povstání. My chceme mír, prosperitu, chceme žít jako občané v České republice v míru, nechceme mít žádné konflikty,“ dodává Keshi.

Jan Prokeš, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme