Systém armádních zakázek se bude měnit

Systém armádních nákupů je třeba reformovat. Českému rozhlasu to potvrdil ministr obrany Vladimír Vetchý. Kvůli sporným zakázkám už vyšetřovatel obvinil několik současných i bývalých úředníků ministerstva i generálního štábu. Škody způsobené nevýhodnými kontrakty jsou odhadovány na miliardy korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr Vetchý proto požádal o analýzu, co by se mělo změnit, jak by se například měly přenést některé pravomoci na úroveň nižších velitelů. O analýze již s podřízenými mluvil, návrhy budou předloženy příští středu.

Posledním zveřejněným skandálem je nákup vadných raket a střel s prošlou dobou životnosti za desítky milionů korun. Nový ekonomický náměstek ministra obrany Jaroslav Tvrdík prohlásil, že akviziční systém ministerstva je neuvěřitelně neschopný. Podle dostupných informací navrhuje zrušit akviziční úřad, který v posledních dvou letech realizoval více než 6600 obchodních případů za více než 30 miliard korun.

Podle předsedy branně-bezpečnostního výboru ODS Petra Nečase je kořen problémů v systému armádních zakázek dvojí: obrovská koncetrace ekonomických pravomocí v rukou několika lidí a potom nesmírně komplikovaná organizační struktura v oblasti ekonomického zabezpečení. O to se totiž stará celá řada úřadů a institucí - počínaje majetkovou sekcí přes akviziční úřad, národní úřad pro vyzbrojování, sekci logistiky generálního štábu.

Markéta Kaclová, Pavla Dluhoschová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme