Systém armádních zakázek se bude měnit

Systém armádních nákupů je třeba reformovat. Českému rozhlasu to potvrdil ministr obrany Vladimír Vetchý. Kvůli sporným zakázkám už vyšetřovatel obvinil několik současných i bývalých úředníků ministerstva i generálního štábu. Škody způsobené nevýhodnými kontrakty jsou odhadovány na miliardy korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr Vetchý proto požádal o analýzu, co by se mělo změnit, jak by se například měly přenést některé pravomoci na úroveň nižších velitelů. O analýze již s podřízenými mluvil, návrhy budou předloženy příští středu.

Posledním zveřejněným skandálem je nákup vadných raket a střel s prošlou dobou životnosti za desítky milionů korun. Nový ekonomický náměstek ministra obrany Jaroslav Tvrdík prohlásil, že akviziční systém ministerstva je neuvěřitelně neschopný. Podle dostupných informací navrhuje zrušit akviziční úřad, který v posledních dvou letech realizoval více než 6600 obchodních případů za více než 30 miliard korun.

Podle předsedy branně-bezpečnostního výboru ODS Petra Nečase je kořen problémů v systému armádních zakázek dvojí: obrovská koncetrace ekonomických pravomocí v rukou několika lidí a potom nesmírně komplikovaná organizační struktura v oblasti ekonomického zabezpečení. O to se totiž stará celá řada úřadů a institucí - počínaje majetkovou sekcí přes akviziční úřad, národní úřad pro vyzbrojování, sekci logistiky generálního štábu.

Markéta Kaclová, Pavla Dluhoschová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme