Systém kvót pro uprchlíky už jednou selhal, tvrdí analýza ministerstva vnitra

Systém povinných kvót pro přerozdělování uprchlíků podle českého ministerstva vnitra už jednou selhal. Došlo k tomu před šesti lety během migrační krize na Maltě. Vyplývá to z právní analýzy, kterou resort vypracoval. Upozornění na nedostatky vnitro poslalo Lucembursku, které teď předsedá Evropské unii.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Migranti se na nádraží v Tovarniku dožadují možnosti dál cestovat

Migranti se na nádraží v Tovarniku dožadují možnosti dál cestovat | Zdroj: Reuters

Text, který ministerstvo odeslalo, upozorňuje na tři zásadní nedostatky současného řešení. Povinné kvóty jsou podle analýzy zřejmě nezákonné.

„Není vyřešeno, zda toto nedobrovolné umístění není v rozporu s Listinou základních práv a svobod Evropské unie. Protože i migranti požívají základních práv a svobod a Evropská unie je musí ctít a garantovat," vysvětluje mluvčí ministerstva vnitra Petra Kučerová.

Kvóty pro přijímání uprchlíků nebudou možná povinné, tvrdí Financial Times

Číst článek

Stávající návrh na zavedení povinných kvót prý má legislativně nejasnou povahu. „Není zřejmé, zda členské státy mohou návrh odmítnout nebo blokovat skrze veto svých národních parlamentů.“

Problematické je i přidělení migrantů určitému státu. „Není jasné, jak bude toto nedobrovolné umístění probíhat a to jak technicky, tak právně. Ani jak bude zajištěno to, aby migrant zemi vzápětí neopustil a nevydal se jinam,“ vysvětluje mluvčí vnitra.

Do projektu Eurema, který řešil krizi na Maltě, se mělo zapojit v roce 2009 zhruba 15 zemí EU. Rozdělit si měly celkem asi 600 uprchlíků. Do některých zemí, například na Slovensko, do Rumunska nebo do Maďarska, ale uprchlíci odmítli odjet. Asi 480 uprchlíků přijala nakonec asi jen desítka zemí EU.

Podle mluvčí by Evropská unie měla spíš uprchlíkům poskytovat dočasnou ochranu.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek za ČSSD dnes osobně předá analýzu také ministru zahraničí předsednického Lucemburska Jeanu Asselbornovi na odpoledním jednání ministrů zahraničí visegrádské skupiny, Lucemburska a Lotyšska v Praze.

Mluvit se bude i o povinných kvótách pro přijímání uprchlíků, ke kterým má Česko nové výhrady.

Česko povinné kvóty pro uprchlíky nadále odmítá. Potvrdil to při dnešní návštěvě Zlínského kraje premiér Bohuslav Sobotka za ČSSD.

Umístit děti uprchlíků do českých škol podle ministryně Valachové nebude problém

Číst článek

„Trváme na tom našem postoji. Nejsme sami v rámci Evropy. Stejný postoj zastávají nejenom země V4, ale například i některé baltské státy. Stejný postoj má i Rumunsko. Myslím si, že máme reálnou šanci, abychom prosadili svůj negativní názor, který máme vůči kvótám. A já pevně věřím, že se Evropská unie bude moci začít konečně věnovat tomu, co je důležité, a pomůže tu migrační vlnu zastavit,“ uvedl předseda vlády.

Žádný dokument, který by obsahoval systém povinných kvót, prý Sobotka nepodpoří. Odmítavé stanovisko prý bude zastávat také na středečním bruselském mimořádném summitu Evropské unie k uprchlické krizi.

Migranti - trasy | Foto: Český rozhlas

ČRo, Jana Čermáková, Pavel Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme