Systém spoření na penzi by se měl změnit, počítá s tím vláda

Spoření na penzi by se mělo změnit. Počítá s tím připravovaný zákon o penzijním připojištění. Jeho obrysy podpořila vláda. Současné penzijní fondy by se měly změnit v důchodové společnosti. Ty by lidem nabídly tři různé typy fondů rozdělených podle míry zhodnocení peněz a rizika - konzervativní, vyvážený a růstový, ve kterém by bylo zhodnocení peněz nejvyšší. Dosavadní fondy by měly po určitou dobu fungovat dál.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad vlády ČR

Úřad vlády ČR | Foto: Jan Rosenauer

Kabinetu do ledna příštího roku, kdy se mají důchody zvednout v průměru o 330 korun, předloží novou koncepci spoření na stáří ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Ten si od tohoto kroku slibuje větší zajištění vkladů, protože majetek akcionářů by byl oddělený od majetku klientů:

"Tento nový systém důchodových společností bude podstatně bezpečnější pro klienty, protože je založen na principu oddělení majetku klientů a akcionářů. Což ve stávajících důchodových fondech není. To znamená zvýšení komfortu a bezpečnosti uložených prostředků. Mimo jiné to znamená, že v případě nějakých ekonomických problémů se ten majetek klientů nemůže stát součástí konkurzní podstaty. Je to jednoznačně opatření, které směřuje ke standardizaci z hlediska kapitálových trhů - je to standardní mezinárodní opatření."

Opozice se změně penzijního spoření nebrání. Už teď ale avizuje, že až se jim zákon dostane do rukou ve sněmovně, navrhne změny. "Budeme usilovat ještě ve sněmovně o to, aby byla zvýrazněna možnost u některých profesí, jako jsou třeba horníci, hutníci a další profese, kde by měla být dokonce povinnost zaměstnavatelů, aby platili zaměstnancům povinné důchodové připojištění," uvedl místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Dodal také, že lidé by celkově měli mít větší jistotu svých vkladů:

"Je potřeba mít větší kontrolu. A lidé určitě více ocení jistotu toho, že ty důchody budou mít, než nějaké relativní zhodnocení a riziko, že za dvacet třicet let jim řekne nějaký manažer z toho penzijního fondu - sorry, ono nám to nevyšlo."

Pokud návrh podpoří parlament, mohl by začít platit v roce 2010. První část důchodové reformy přinesla stabilizaci systému zhruba na 25 let. V souvislosti s demografickou křivkou a růstem mezd je nutné počítat s výkyvy. Proto se připravují další dvě fáze reformy. Zatím poslední zvýšení důchodů bylo od 1. srpna. Základní výměra důchodu, vypláceného v České republice, vzrostla o 470 korun.

Václava Marešová, Katarína Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme