Systém zbavení svéprávnosti se změní novým občanským zákoníkem

Systém zbavení svéprávnosti se má změnit díky novému občanskému zákoníku, který by měl začít platit od roku 2014. Po letech diskuzí ho v listopadu loňského roku schválili poslanci. Nový občanský zákoník má nahradit mnohokrát novelizovanou normu z roku 1964.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Občanský zákoník.

Občanský zákoník. | Foto: Tomáš Adamec

„Institut zbavení způsobilosti už nebude vůbec existovat. Lidé budou pouze omezovány ve svéprávnosti,“ uvedla zásadní změnu oproti současnému stavu Petra Zdražilová z kanceláře veřejného ochránce práv. V Česku totiž zatím počet nesvéprávných lidí roste. Soudy jim odebírají občanský průkaz čím dál častěji.

Kritizuje to nejenom ombudsman, ale i Evropský soud pro lidská práva. „Institut, ať už je to opatrovnictví nebo zastoupení, který má sloužit k ochraně zájmu lidí, je samozřejmě pozitivní. Problém je, že i pozitivní systém v praxi může být vykonáván špatně,“ poznamenala Zdražilová s tím, že právě nový občanský zákoník by měl být v tomto směru krokem vpřed.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petra Zdražilová z kanceláře veřejného ochránce práv ve Světě o deváté

„Osoba zbavená způsobilosti k právním úkonům získá právo koupit si rohlík nebo jet tramvají. Současný systém je v tomto ohledu absurdní, protože osoby zbavené způsobilosti k právním úkonům nemají práva ani jako sedmileté dítě,“ podotkla Petra Zdražilová.

Nový občanský zákoník mění i pojetí samotného opatrovníka. „Už nebude rozhodovat za někoho, ale s někým. Nový občanský zákoník stanovuje jakousi povinnost být s tím člověkem v kontaktu, znát jeho názory a ty hájit. Ne o někom rozhodovat od stolu,“ uzavřela Zdražilová z kanceláře ombudsmana.

Patricie Polanská, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme