Systemická sociální práce slaví dvacet let existence v ČR

V Praze se dnes sešli odborníci na systemickou sociální práci. Toto novovědní odvětví se u nás ujalo zhruba půlstoletí po západní Evropě, před dvaceti lety.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rodina | Foto: Corbis

„Chtěli jsme zjistit, jak sociální pracovníci používají systemický pohled na sociální práci a do jakých oblastí dnes sociální práce zasahuje. Prostě jak pracujeme,“ vysvětlilav pořadu Stalo se dnes ředitelka občanského sdružení SPIN Kateřina Šilhánová důvod setkání odborníků.

Systemická sociální práce podle jejích slov vzešla už z jiné systemické práce – terapie, která vznikla na základě pozorování jevů mezi lidmi, toho, jak lidé tvoří svou skutečnost a své příběhy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitelka občanského sdružení SPIN Kateřina Šilhánová mluví o systemické sociální práci v pořadu Stalo se dnes.mp3

„A začala pracovat s celým systémem, nikoliv pouze s jednotlivcem, ale s jeho celým kontextem, s jeho příběhy,“ dodala Kateřina Šilhánová.

Systemická sociální práce se zaměřuje na významy, jaké přisuzuje člověk své situaci. „My jsme moc zvědaví na to, aby nám to řekl,“ vysvětlila ředitelka sdružení rozdíl mezi tradiční a systemickou sociální prací.

Systemická práce se podle ní uplatňuje zejména ve společenstvích lidí, v rodinách, s imigranty a podobně.

Eva Presová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme