SŽDC převzala budovu žižkovské Kliniky. S drobnými opravami chce správa začít už nyní

Exekutor Ivo Luhan po více než týdnu od začátku vyklízení bývalé plicní kliniky na Žižkově předal budovu, kde sídlilo Autonomní sociální centrum Klinika, Správě železniční a dopravní cesty, která jej vlastní. Exekutor to řekl novinářům. Poslední squateři, kteří na střeše domu strávili sedm nocí, opustili budovu ve čtvrtek. SŽDC plánuje objekt zrekonstruovat, podle dřívějších informací začne s drobnějšími opravami už nyní.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Autonomní sociální centrum Klinika | Foto: Barbora Linková | Zdroj: Český rozhlas

Správa železniční a dopravní cesty (SŽDC) už na místě má najatou bezpečnostní agenturu, která se bude starat o bezpečnost budovy. Zástupci organizace podle Luhana dům převzali do 10.45.

„Můj výkon tady v zásadě končí, dostává se to do gesce SŽDC a už si ten objekt musí chránit sama,“ vysvětlil exekutor. Dodal, že kdyby nyní někdo chtěl do objektu vstoupit, bude to už SŽDC řešit běžným způsobem, tedy pravděpodobně nahlášením na policii.

Martin C. Putna: Klinika je fenomén. Politici jí nejprve fandili, zlom přišel s uprchlickou krizí

Číst článek

Exekutor dodal, že má povinnost po Klinice jako povinném požadovat uhrazení nákladů na exekuci, které mohou přesáhnout částku 100 000 korun. „Samozřejmě pokud povinný bude nemajetný nebo nebude náklady hradit, tak bohužel budou k tíži oprávněného, tedy SŽDC,“ dodal. Náklady nyní exekutor vyčíslí, aktivisté i SŽDC budou moci podat námitky a pak rozhodne soud.

Místo centra kanceláře

Nevyužívaný dům aktivisté obsadili v roce 2014. Většina z nich opustila objekt již minulý čtvrtek a pátek, kdy exekuce začala. Poslední čtyři lidé, kteří zůstali na střeše, se dobrovolně rozhodli odejít ve čtvrtek po 16.00. Nyní řeší, kam jít, protože v Klinice žili a jiné přístřeší nemají. Jestli bude centrum pokračovat jinde, zatím není jasné.

Správa se chystá budovu zrekonstruovat a nastěhovat do ní kanceláře zhruba pro 50 úředníků ze 431 zaměstnanců, kteří v Praze pracují v pronajatých budovách. V polovině roku plánuje SŽDC uspořádat soutěž na dodavatele rekonstrukce, podle dřívějších vyjádření začne již nyní se stabilizací objektu.

Opravy by podle mluvčí správy Kateřiny Šubové měly trvat 1,5 roku a podle odhadů vyjdou zhruba na 40 milionů korun. Členové Kliniky tvrdili, že rekonstrukce nezačne ještě minimálně rok a nejméně do té doby mohli v budově dále působit. O převzetí domů projevil zájem magistrát, podle SŽDC to však z právních důvodů není možné.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme