Manipulování veřejných zakázek a podplácení ve správě železnic. Policie navrhla obžalovat šest lidí

Policisté navrhli obžalovat šest lidí a jednu firmu za zmanipulování tendrů Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). Šestici viní mimo jiné z poškození finančních zájmů EU, z podplácení nebo ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Na webu to v pondělí sdělil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej.

Praha (Aktualizováno: 12:09 25. 10. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opravárenský vagon SŽDC (ilustrační foto)

Opravárenský vagon SŽDC (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Mluvčí SŽDC a ministerstva dopravy po zahájení stíhání uváděli, že mezi stíhanými nejsou zaměstnanci ani jedné z těchto institucí.

Ukončené vyšetřování se týká dvou zakázek státní organizace zadávaných v období od února do srpna 2015, konkrétně „Technicko-provozní studie - Technických řešení VRT“ a „Revitalizace trati Chlumec nad Cidlinou – Trutnov“. První z tendrů měl předpokládanou hodnotu 20 milionů, druhý 36 milionů korun bez DPH.

Další člověk v čele státní firmy končí. Ředitel správy železnic Surý odstoupil z osobních důvodů

Číst článek

Server Aktuálně.cz v minulosti napsal, že policie v kauze obvinila ředitele VUZ Antonína Blažka, obchodního ředitele projektantské společnosti Valbek Lukáše Hruboně, ředitele ústavu pro techniku a rozvoj Petra Kavána, obchodního ředitele Sudopu Petra Lapáčka nebo jeho asistentku Helenu Mazancovou.

„V případě pravomocného rozsudku hrozí fyzickým osobám dle konkrétní právní kvalifikace trest odnětí svobody v rozmezí od tří do deseti let,“ napsal mluvčí Ibehej v oficiální tiskové zprávě. Podle advokáta Antonína Blažka je ovšem v případě jeho klienta informace nepřesná. "Neboť mému Klientovi dle návrhu na podání obžaloby hrozí trest odnětí svobody maximálně na tři roky," uvedl Blažkův advokát Michal Mazel.

Mezi dalšími trestnými činy, za které jsou obvinění stíháni, je také porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže a přijetí úplatku.

Trestní stíhání v kauze začalo v březnu 2016, v té době se týkalo šesti lidí a tří firem. Nejvyšší státní zastupitelství později podle informací médií zrušilo obvinění projektantské firmy Sudop a státem řízeného Výzkumného ústavu železničního (VUZ).

SŽDC je státní organizace, která zajišťuje provozuschopnost železniční dopravní cesty i její rozvoj a modernizaci. Působí jako investor výstavby tratí a patří k největším investorům do stavebnictví v Česku. Investiční výstavbu financuje především z veřejných zdrojů, hlavně z fondů EU.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme