Po dohodě s Nekulou. Kritizovaný exšéf zemědělského fondu Šebestyán skončil i v radě lesnického fondu

Jako ředitel Státního zemědělského intervenčního fondu čelil Martin Šebestyán kritice kvůli postupu fondu během auditu ke střetu zájmů expremiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a dotací pro Agrofert. Letos v srpnu musel ve vedení fondu skončit. A před měsícem odešel i z další veřejné funkce. Dál nebude působit v dozorčí radě Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) mu neprodloužil mandát.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf Státního zemědělského intervenčního fondu Martin Šebestyán

Šéf Státního zemědělského intervenčního fondu Martin Šebestyán | Foto: Petr Hloušek / Právo | Zdroj: Profimedia

„Mohu potvrdit, že panu Šebestyánovi skočilo funkční období 15. října 2022,“ uvedla na dotaz redakce iROZHLAS.cz mluvčí Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu Barbora Šenfeldová.

Šebestyán končí v čele zemědělského intervenčního fondu. Čelil kritice kvůli dotacím pro Agrofert

Číst článek

Ministr zemědělství Nekula jej přitom mohl, jako představitel resortu a jediného akcionáře fondu, do dozorčí rady dle stanov opět zvolit. „Opakovaná volba člena dozorčí rady není vyloučena,“ podotkla Šenfeldová.

Jenže Nekula se se Šebestyánem dohodl už v srpnu, když spolu řešili, že skončí na postu ředitele zemědělského fondu, že nebude pokračovat ani v lesnickém fondu. „Také v dozorčí radě Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu končí pan Šebestyán po vzájemné dohodě,“ potvrdil redakci iROZHLAS.cz už v srpnu mluvčí resortu zemědělství Vojtěch Bílý. A dodal, že další změny v pětičlenném orgánu, který má kontrolní funkci, nechystá.

Nakonec skončil také předseda rady Jiří Havlíček. „Skončil na vlastní žádost. V současné době má dozorčí rada čtyři členy, nicméně rada je stále usnášeníschopná,“ uvedla Šenfeldová.

Kritika kvůli auditu ke střetu

Šebestyán vedl zemědělský fond od roku 2013. Kritice čelil poté, co na počátku roku 2019 v Česku proběhl audit Evropské komise, který prověřoval systém vyplácení dotací s ohledem na prevenci střetu zájmů.

200 stran, jež vedly Šebestyánovy kroky. Zemědělský fond zveřejnil utajované posudky k Babišově střetu

Číst článek

Prověrka se zaměřila na osobu tehdejšího premiéra Andreje Babiše a dotace pro koncern Agrofert, který má Babiš vložený ve svěřenských fondech. Fond v čele se Šebestyánem zastával názor, že střet zájmů se nepotvrdil a také že na působení fondu se nevztahují omezení v tuzemském zákonu ke střetu zájmů. A to ačkoliv auditoři komise došli k opačnému závěru.

Fond tehdy vyplácení eurodotací zastavil podle Šebestyánových slov „preventivně z úcty ke komisi“. Dál ale vyplácel dceřinkám fondu národní dotace, za což byl kritizovaný. A také tzv. nárokové dotace, tedy přímé platby vyplácené zemědělcům na plochu a počet zvířat. U těch ale nemohlo docházet ke střetu i podle názoru Bruselu.

Seznam Zprávy upozornily, že o konci Šebestyána se mluvilo od nástupu vlády Petra Fialy (ODS). Nekula dříve tvrdil, že v něj má důvěru. „Já ho vnímám jako profesionála, který postupuje transparentně,“ řekl v lednu serveru ministr. Podle Seznam Zpráv ale na odchod Šebestyána tlačila zejména vládní ODS.

Volal po zažalování komise

Na počátku srpna také vedení fondu veřejně vyzvalo vládu Petra Fialy (ODS), aby Evropskou komisi kvůli výsledkům auditu ke střet zájmů zažalovala. Server iROZHLAS.cz o tom informoval ZDE.

Nerozlišuju velké a malé zemědělce. Většina firem Agrofertu dotace nečerpá, říká nový šéf fondu

Číst článek

„Z pohledu, zda podat, či nepodat žalobu ve vazbě k dotčeným projektům, je pro Státní zemědělský intervenční fond primární získat právně závazné rozhodnutí, jak dále postupovat obecně ve všech ostatních situacích, které se budou týkat pozice veřejného činitele a čerpání dotací z evropských a národních zdrojů,“ zdůvodnil to tehdy Šebestyánův úřad v dokumentu na webu.

Jenže současná vláda byla od počátku proti tomu, aby se „hájily zájmy Andreje Babiše a Agrofertu“. Šebestyánovo prohlášení bylo přitom určitým obratem, protože fond do té doby odmítal další kroky komentovat.

Mluvčí ministerstva zemědělství ale nechtěl říci, zda i toto mohlo být důvod Šebestyánova konce. „Ke spekulacím o konci pana Šebestyána ve funkci se nebudeme blíže vyjadřovat. Bylo to po vzájemné dohodě ministra zemědělství a pana Šebestyána,“ sdělil pouze v srpnu.

Změna na postu ředitele proběhla ale i v Podpůrném a garančním rolnickém a lesnickém fondu. Ten do letošního března vedl Vladimír Eck. Od června se do jeho čela postavil Josef Kučera. Rozhovor s ním si můžete přečíst ZDE.

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme