‚Mimořádný koktejl.‘ Inspekce odhalila 1,6 tuny čerstvého koření, které obsahuje až osm pesticidů

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) našla ve spolupráci s celníky v celním skladu v Praze 1,6 tuny rostlinek koření, které obsahovaly nepovolené množství pesticidů. Některé rostliny obsahovaly zbytky až osmi pesticidů, uvedla inspekce v tiskové zprávě. Inspekce s dovozci zahájila správní řízení o uložení pokuty, zboží je nutné stáhnout z distribuce či z prodeje.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Inspektoři ve spolupráci s celníky kontrolovali kvalitu čerstvých potravin dovezených z Kambodže a Thajska (ilustrační foto) | Foto: Dagmar Heřtová

„Důvodem nevyhovění bylo překročení maximálního povoleného limitu pro přítomnost reziduí pesticidů. V některých případech naměřené hodnoty překročily o více než řád limit stanovený právním předpisem. U jednotlivých šarží rozbor v národní referenční laboratoři na SZPI potvrdil nadlimitní přítomnost u jednoho až osmi reziduí pesticidů,“ uvedl mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.

Lidl musí stáhnout vepřové maso z Polska, obsahuje desetinásobné hodnoty antibiotik

Číst článek

Inspektoři ve spolupráci s celníky kontrolovali kvalitu čerstvých potravin dovezených z Kambodže a Thajska.

Zbytky pesticidů obsahovaly rostlinky označené Red Chilli (chilli papričky), Sweet Basil (bazalka), Small Red Chilli (malé chilli papričky), Coriander (koriandr) původem z Kambodže od dovozce TM Foods, Sweet Basil (bazalka), Chilli papričky červené, Chilli Red Small (malé červené chilli papričky), Petržel Parsley z Kambodže od dovozce Veggie Fruit a Coriander (koriandr) z Thajska od dovozce Tao export&import.

„V posledním případě šlo o koktejl reziduí osmi pesticidů, což je opravdu mimořádné,“ uvedl Kopřiva.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme