SZPI odhalila v žampionech z Polska čtyřikrát víc pesticidů, než povoluje limit

Státní zemědělská a potravinářská inspekce odhalila nebezpečnou zásilku žampionů. V houbách z Polska byly čtyřikrát překročené limity pro pesticidy. Dlouhodobou konzumací by mohly poškodit lidské zdraví. SZPI o tom také informovala další země prostřednictvím evropského systému rychlého varování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žampiony | Foto: Fotobanka stock.xchng

Nadměrné množství pesticidů našli inspektoři u žampionů polské firmy P.H.U. Malkowski. Závadnou šarži objevili v trutnovské prodejně Zelenina-Drinks. Laboratorní analýza u ní prokázala koncentraci pesticidů v množství, které téměř čtyřnásobně překračuje maximální povolenou koncentraci stanovenou evropskou směrnicí.

Zákazníci už některé houby koupili. Pokud by lidé jedli tyto houby dlouhodobě, poškodily by jejich zdraví, potvrdil mluvčí Pavel Kopřiva.

„Proto SZPI nařídila dovozci, společnosti Highgate, provádět na vlastní náklady rozbory obsahu pesticidů na všechny šarže uvedeného sortimentu od polského dodavatele těchto závadných žampionů od společnosti P.H.U. Malkowski,“ přiblížil.

S firmou Highgate inspekce už zahájila správní řízení o uložení sankce. Společnost se brání, že chyba je na straně polského distributora. Po něm bude vymáhat případnou pokutu.

„Tam spíš pochybil nějaký zaměstnanec, který pracoval s dezinfekcí, pravděpodobně. Samozřejmě náhradu budeme chtít. A také jsme změnili dodavatele, takže de facto přišli o kšeft,“ potvrdil jednatel společnosti Ladislav Hloušek.

Tereza Bartůňková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme