SZPI prověřuje, zda se hovězí lasagne s obsahem koňského masa prodávají i v Česku

Státní zemědělská a potravinářská inspekce prověřuje, zda se do Česka dostaly zmrazené hovězí lasagne s obsahem koňského masa od firmy Findus. Ty se objevily v britských obchodech a z tamních testů vyplynulo, že 11 z 18 produktů obsahuje koninu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Potravinářská značka Findus, v jejíchž hovězích lasagních se našlo koňské maso

Potravinářská značka Findus, v jejíchž hovězích lasagních se našlo koňské maso | Zdroj: Reuters

„Státní zemědělská a potravinářská inspekce nemá dosud žádnou oficiální informaci, o jaký výrobek se jedná," říká mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.

„Vzhledem k tomu, že informace z médií se rovněž považuje za podnět, prověřujeme, zda se tyto výrobky dostaly do české obchodní sítě. Pokud by tomu tak bylo, prověřili bychom, zda-li nejsou označeny klamavě,“ dodává.

V Británii se rozrůstá skandál kolem koňského masa vydávaného za hovězí

Číst článek

V anglofonních zemích se koňské maso jí velmi zřídka, protože kůň je považován za ušlechtilé zvíře. Běžně se naopak konina jí v některých asijských zemích nebo v Jižní Americe. V Čechách se uzeniny z koňského masa objevují běžně.

Koňské maso obsahuje málo tuku. Ve stogramové porci je šest gramů tuku - stejně jako u králíka, obsahuje ale daleko vyšší obsah bílkovin.

Eva Rajlichová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme