SZPI zpřísní postihy za prohřešky obchodních řetězců. Nepoctivce zmíní na internetu

Státní zemědělská a potravinářská inspekce bude proti prohřeškům obchodních řetězců postupovat důrazněji. Plánuje zvýšení pokut ze statisíců na miliony korun a navíc chce od června zveřejňovat seznam problémových prodejců a vadných výrobků na novém internetovém portálu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Česku se testuje polská sůl i potraviny s obsahem soli

V Česku se testuje polská sůl i potraviny s obsahem soli | Zdroj: ČTK

Státní zemědělská a potravinářská inspekce tak chce zabránit, aby lidé v supermarketech nacházeli potraviny s přelepeným datem spotřeby či jinak nepravdivě označené výrobky. Své plány dnes sedmnácti největším obchodním řetězcům sdělila inspekce na jednání v Brně a vyzvala je, aby změnily systém kontroly kvality ve svých obchodech.

„Chceme asi v půlce června spustit portál na našich webových stránkách, kde budeme zveřejňovat všechna zjištění, kde byly v obchodě zjištěny potraviny, které byly klamavě označené. To znamená neobsahovaly to, co obsahovat měly, nebo obsahovaly to, co obsahovat neměly. A budeme tento webový portál nabízet ostatním 26 zemím Evropské unie, které do toho mohou vkládat své údaje,“ potvrdil ředitel Státní zemědělské a potravinářské inspekce Jakub Šebesta.

Zveřejněný seznam problémového zboží je prý v boji proti nepoctivým obchodníkům silnou zbraní. Medializace se totiž podle inspektorů bojí víc než pokut.

„Z našeho pohledu, z naší zkušenosti je daleko lepším nástrojem medializace těchto zjištění. Pro obchodníky má v tomto případě daleko větší dopad. Pokuty se budou pohybovat za jednotlivé prohřešky ve statisících a pokud si vezmeme, že řetězec má mnoho obchodních domů, tak se to může pohybovat v milionových částkách,“ dodal Šebesta.

Podle něj je také potřeba změnit způsob hodnocení zaměstnanců jednotlivých prodejen: „Tam někde dole na nižších úrovních managementu systém hodnocení pracovníka je možná postaven na ekonomickém ukazateli, který ho k tomu tak nějak nepřímo vybízí. Ale to opravdu nechám na těch řetězcích a ty k tomu musí zaujmout stanovisko. A pokud máme zjištění, tak na ně tlačíme, aby si kontrolní systém zdokonalili tak, aby tam nebyl prostor, kde se dá uniknout.“

Zuzana Kopuletá, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme