Část kradených dat T-Mobilu koupila agentura STEM/MARK. Obchod měla krýt fiktivní faktura

Část ukradených údajů o zákaznících společnosti T-Mobile koupila agentura pro výzkum trhu STEM/MARK. Zisk citlivých dat, za která firma měla zaplatit nejméně 120 tisíc korun, měla v účetnictví zakrýt fiktivní fakturou. Vyplývá to z rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 10, který má server iROZHLAS.cz k dispozici. Za krádež a prodej dat dostali dva někdejší zaměstnanci mobilního operátora zkraje července podmínku a pokutu.

Dokument Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalí zaměstnanci T-Mobilu kradli a prodávali data zákazníků (ilustrační foto) | Foto: Andrew Aitchison / Alamy | Zdroj: Profimedia

„Obžalovaný P. P. (...) na osobních schůzkách a elektronicky v přílohách odeslaných e-mailů za úplatu ve výši nejméně 120 tisíc korun vědomě nejméně v pěti případech prodal T. Ř. zaměstnanému v té době na pozici zástupce ředitele společnosti STEM/MARK elektronické soubory obsahující rozsáhlé databáze klientů společnosti T-Mobile Czech Republic,“ píše předseda soudního senátu Libor Holý v rozsudku z 3. července, jehož písemné znění server iROZHLAS.cz získal s pomocí zákona o svobodném přístupu k informacím.

Bývalí zaměstnanci T-Mobilu kradli a prodávali data zákazníků, soud jim vyměřil podmínky a pokuty

Číst článek

Platba za citlivé údaje o zákaznících podle verdiktu proběhla s pomocí prostředníka, který vystavil pro STEM/MARK fiktivní fakturu. Ta měla transakci zakrýt v účetnictví agentury. Faktura se týkala opravy IT sítí, a to včetně stavebních prací v call centru firmy. Vykázané práce ale nebyly podle rozsudku nikdy provedeny.

„Část platby za nákup databází si obviněný nechal poslat prostřednictvím R. Č., kterému nechal na jeho bankovní účet zaslat ze společnosti STEM/MARK částku 84 700 korun, která pak byla v účetnictví společnosti zastírána smyšlenou fakturou,“ stojí dále v soudním dokumentu.

Obvinění exmanažera

Samotná firma STEM/MARK se k soudu ovšem nedostala. Její provinění předalo Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 4, které případ původně dozorovalo, do správního řízení. Stíhání tak čelil pouze někdejší manažer agentury T. Ř., který v roce 2016 – tedy v době, kdy se s kradenými daty obchodovalo – údaje o zákaznících od tehdejších zaměstnanců T-Mobilu odkoupil.

Stíhání T. Ř. bylo ale posléze zastaveno v rámci takzvaného narovnání. To znamená, že se exmanažer musel přiznat, škodu uhradit a darovat státu peníze určené na pomoc obětem trestné činnosti, přičemž poškozená firma, tedy T-Mobile, s takovým vyřešením souhlasila.

„Uvedené státní zastupitelství vyhodnotilo odpovědnost všech zapojených osob. Na základě toho bylo jednání společnosti STEM/MARK, a.s. předáno k posouzení ve správním řízení. Trestní stíhání fyzické osoby, která za tuto společnost jednala, bylo zastaveno na základě takzvaného narovnání a na dvě fyzické osoby byla podána obžaloba,“ vypočítal pro server iROZHLAS.cz obvodní státní zástupce pro Prahu 10 Richard Houdek.

Žalobu následně na základě místní příslušnosti projednával Obvodní soud pro Prahu 10, u kterého žalobu zastupovalo podle Houdka právě tamní státní zastupitelství.

Celý rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 10 si můžete přečíst ZDE (text pokračuje pod ním):

Stávající vedení agentury STEM/MARK se od svého bývalého manažera distancuje. „Celou kauzu považuji za uzavřenou. Došlo bohužel k pochybení jednotlivce. I když ne záměrnému. V naší společnosti už nepracuje,“ uvedl pro iROZHLAS.cz ředitel společnosti Jan Tuček.

S ukradenými daty o klientech podle něj výzkumná agentura nepracovala. „Nikdy jsme je nepoužili a odevzdali jsme je Policii ČR, která také prověřila, že data nikde v síti STEM/MARK neexistují. Nikoho jsme přímo nepoškodili,“ pokračoval Tuček.

K fiktivní faktuře, která byla vystavena podle soudu na žádost obžalovaného pracovníka T-Mobilu, pak řekl, že ji agentura vyjmula ze svého účetnictví. „Učinil jsem také opatření, aby se něco podobného již nikdy nemohlo opakovat,“ doplnil.

Naivní obchodníci

Stíhaní zaměstnanci T-Mobilu se podle verdiktu snažili odcizené údaje prodat i dalším firmám, které navíc obchodovaly přímo s daným mobilním operátorem.

„Obžalovaní v jakési těžko pochopitelné naivitě nabízeli databáze náhodně vybraným subjektům i z řad výzkumných agentur, které však byly současně obchodními partnery poškozené společnosti a skutečný i nelegální původ nabízené databáze poznaly,“ napsal dále soud, proč obžalovaní nestihli způsobit větší škodu.

Mezi možnými kupci, které tehdejší zaměstnanci operátora oslovili, byla i výzkumná agentura g82. „Naše agentura byla opravdu oslovena s nabídkou, tuto aktivitu ihned oznámili do T-Mobile i na policii, se kterou jsme následně spolupracovali na fiktivním předání a dopadení,“ popsal šéf společnosti Ondřej Hladký.

Masivní únik

Když v dubnu 2016 vynesl tehdejší zaměstnanec T-Mobilu interní databázi se zákaznickými daty, psalo se o tom jako o zřejmě největším podobném úniku v historii Česka. Rozsudek v případu, který vyšetřovala Národní centrála proti organizovanému zločinu, padl až letos v červenci. T-Mobile kvůli tomu, že data nedostatečně zabezpečil, posléze dostal od Úřadu pro ochranu osobních údajů pokutu ve výši 3,6 milionu korun. Operátor od té doby podle mluvčí Martiny Kemrové zvýšil bezpečností opatření.

Jeho slova potvrdil také obvodní státní zástupce Houdek: „Společnost g82 ani osoby, které za ni jednaly, nebyly v této věci podezřelé ze žádného protiprávního jednání a naopak přispěly k odhalení posuzované trestné činnosti.“

Stejně se podle rozsudku zachovala také třeba společnost Lama mobile.

Rychlá reakce operátora

T-Mobile se po krádeži rychle obrátil na policii, která pachatele při fingovaném nákupu kradených dat zadržela. Jen díky tomu podle soudu nedošlo k „nekontrolovatelnému šíření“ odcizených dat o zákaznících. Podle soudu se podařilo zadržet všechny datové nosiče, na kterých pachatelé kradená data schraňovali, přičemž ty nyní propadly státu a budou zlikvidovány.

Hodnotu ukradené databáze s údaji o klientech operátora soudní znalec odhadl na více než tři miliony korun. Unikla data téměř milionu lidí a skoro 1,5 milionu firem. Šlo přitom o tak citlivé údaje, jako jsou datum narození, číslo bankovního účtu, adresa bydliště či informace o průměrné měsíční útratě, typu telefonu i interní skóre klienta.

Společnost T-Mobile v minulosti musela vysvětlovat, proč své klienty nevarovala, že jejich osobní údaje byly odcizené. Firma se bránila tím, že měla v rámci trestního a následně i soudního řízení uloženou mlčenlivost.

Podle advokáta specializovaného na ochranu soukromí Jana Vobořila z organizace Iuridicum Remedium něco takového mohlo platit jedině v počátcích vyšetřování, T-Mobile ale klienty neinformoval ani řadu měsíců po jeho skončení.

Kristýna Guryčová, Jan Cibulka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme