Tabáková lobby úspěšně ovlivňuje české politiky, tvrdí britští experti

Nadnárodním tabákovým společnostem se v Česku velmi daří ovlivňovat postoj ke kontrole tabáku ve svůj prospěch, tvrdí odborníci na veřejné zdraví z univerzity v britském Bathu. Česká republika je pro britské vědce ukázkovým příkladem evropské země s chabými protikuřáckými opatřeními.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

automat na cigarety

automat na cigarety | Foto: Eva Odstrčilová

O studii s názvem ‚Manipulace tabákových firem se spotřební daní‘ informují Hospodářské noviny. Britové popisují stav od roku 1989. Docházejí k závěru, že nadnárodní tabákové firmy - Philip Morris a British American Tobacco, které dnes dominují trhu v Česku, od privatizace v roce 1991 významně ovlivňují postoj českých politiků k reklamě a dani na tabákové výrobky.

Podle studie také společně lobbují za zachování daně na nízké úrovni. Britové poukazují také na návštěvu prezidenta Klause v továrně Phillip Morris, kde se vymezil proti omezování kouření unijními předpisy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lobbing tabákového průmyslu mezi českými politiky potvrdil na Rádiu Česko předseda poslaneckého výboru pro zdravotnictví Boris Šťastný z ODS

Předseda poslaneckého výboru pro zdravotnictví Boris Šťastný z ODS Rádiu Česko potvrdil, že lobbing tabákového průmyslu mezi českými politiky a zejména mezi zákonodárci, je velmi silný.

„Ve světě se takové věci nedějí a jsou pod daleko větší kontrolou. Demokracie je u nás ještě mladá“, říká Šťastný. Tabáková lobby podle něj například zabránila prosadit skokové zdražení cigaret v Česku.

„Existují materiály, které přímo předá tabákový průmysl a se stejnou interpunkcí a se stejnými gramatickými chybičkami se pak objevují v pozměňujících návrzích zákonodárců,“ tvrdí předseda poslaneckého výboru pro zdravotnictví.

Igor Maňour, Martina Mašková, Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme