Do táborského babyboxu v sobotu někdo odložil chlapečka, letos jde již o šesté takto odložené dítě

Do táborského babyboxu v sobotu ráno někdo odložil chlapečka. Byl zabalený v dece, na pohled je zdravý. Dostal jméno Milan, sdělil zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess. Jde o druhé dítě odložené v táborském G-centru a šesté letošní dítě umístěné do této záchranné schránky v republice.

Tábor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

BabyBox (ilustrační foto) | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

Chlapeček se v sobotu v táborském babyboxu našel v 7:25. „Byl nahý, zabalený v bílé dece, mezi nožičkami měl ručník, pupečník zaschlý,“ popsal Hess.

Do opavského babyboxu někdo odložil novorozeně, holčička Zuzana je podle lékařů zdravotně v pořádku

Číst článek

V G-centru, které má domov důchodců i další sociální služby, je babybox od roku 2013, vede ho Jaroslava Kotalíková. „První klučík odložený v roce 2017 dostal jméno Jaroslav Kotalík,“ uvedl Hess.

Na jihu Čech se v babyboxu našlo dítě i minulý měsíc. Novorozenou holčičku někdo odložil do českobudějovického babyboxu 24. března. Dostala jméno Viola.

Babyboxy, do nichž lidé v ČR zatím odložili 205 dětí, mají předejít ohrožení zdraví a životů odkládaných dětí. Když do něj někdo vloží dítě, zapne se vyhřívání, ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál zdravotnického zařízení. Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí.

Babyboxy mají ale i kritiky, kteří tvrdí, že odporují Úmluvě o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme