Tábory se připravují na příjezd dětí, velký zájem je o příměstské pobyty

Letní tábory už se zaplňují, zbývá jen pár posledních míst. Některé turnusy mají pořadatelé vyprodané od zimy. Letošním hitem jsou tematické pobyty v duchu Star Wars nebo třeba Mimoňů. Mezi rodiči ale roste i zájem o vzdělávací tábory, kde se děti zdokonalují například v cizím jazyce nebo ve sportu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nymburský příměstský tábor | Foto: Pavel Pavlas

„Je potřeba dát honem chatky dohromady, aby byly uklizené, než děti přijedou. Takže je třeba vyčistit pavučiny, potáhnout matrace,“ líčí probíhající přípravy pracovnice jednoho z letních táborů. Pořadatelé i brigádníci zpevňují základy stanů, štípou dřevo do zásoby a čistí chaty, ve kterých táborníci spali naposledy minulé léto.

Přehrát

00:00 / 00:00

Areály dětských táborů i jejich organizátory navštívila pár týdnů před koncem školního roku Zuzana Švejdová

Třeba v Soběšíně na Kutnohorsku sází na klasiku. K dispozici je tu polní kuchyň a stany s dřevěnou podestou. „Postel mají vybavenou matrací, takže jsou na měkkém. A hlavně jsou v suchu, přestože jsou v přírodě. Mají tu zázemí, i když prší,“ říká správce tábora Jaroslav Javůrek.

Tak jako každý rok pojede o letošních prázdninách na tábor i třináctiletá Kristýna. Už několik let jezdí na koni - výběr pobytu, kde stráví celý týden, byl proto jasný. „Učíme se, jak rozložit třeba sedlo, jak se jmenuje každá ta část, vyčistit koně, osedlat. Na koních jezdíme i různé závody.“

Týden strávený v přírodě vyjde už od dvou tisíc korun. Cena se liší podle typu ubytování. Dražší jsou pak pobyty, které kombinují zábavu s výukou nebo s určitou výrobou. Třeba keramické nebo fotografické. Tam se cena může vyšplhat až ke čtyřem tisícům.

Třeba Dům dětí a mládeže hlavního města Prahy letos pořádá 114 táborů. V nabídce má i ty příměstské, kde si rodiče berou děti na noc domů. Právě o ty je rok od roku větší zájem.

„Termíny táborů se zveřejňují začátkem února a za měsíc jsme byli z 60 procent plní. Standardní cena za příměstský tábor je 1200 korun,“ vysvětluje koordinátorka Renata Farry.

Letošním hitem jsou tábory sebeobrany, s filmovou tématikou nebo taky graffiti a street art kempy. Na ty nejmenší zase myslí mateřské školy. Některé z nich totiž mají otevřené i o letních prázdninách.

Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme